Katı atık yönetiminde sıfır atık yaklaşımının performans değerlendirmesi
Performance evaluation of the zero waste approach in solid waste management
  1. Tez No: 730141
  2. Yazar: ONGUN KOPARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde döngüsel ekonomi yaklaşımı ile birlikte hem ulusal hem uluslararası alanda atıkların sıfır atık yaklaşımıyla yönetiminin önemi artmıştır. Sıfır atık yaklaşımıyla birlikte atıklardan en fazla fayda sağlanması amaçlanmaktadır. Bu konuda, atık üreticileri, karar vericiler, atık işleyenler gibi birçok paydaş etkin rol oynamaktadır. Dolayısıyla, sıfır atık yaklaşımının doğru uygulanması ve sistemdeki aksaklıkların giderilmesine yönelik çalışmalar yapılması gerekmektedir. Bu noktadan hareketle bu tezde, sıfır atık yönetimi ile ilgili mevcut durum irdelenmiş ve sistemin geliştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur. Öncelikle, ilgili paydaşlardan oluşan bir ekip ile birlikte SWOT analizi yapılmıştır. SWOT analizi çalışmasından elde edilen bulgularla sistemin geliştirilmesine yönelik alternatifler oluşturulmuştur. Söz konusu alternatifler TOPSIS ve VIKOR yöntemleriyle değerlendirilmiştir. En iyi alternatifler“geri dönüşüm sektöründeki lisanssız firmaların ve toplayıcıların lisans almasının sağlanması”ve“lisanslı tesis kurulumu ve atık toplama ekipmanları için teşvik verilmesi”olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the circular economy approach, the importance of the management of wastes with a zero waste approach has increased both nationally and internationally. With the zero waste approach, it is aimed to get the most benefit from the waste. In this regard, many stakeholders such as waste producers, decision makers and waste processors play an active role. Therefore, it is necessary to implement the zero waste approach correctly and to carry out studies to eliminate the problems in the system. From this point of view, in this thesis, the current situation regarding zero waste management has been examined and suggestions for the development of the system have been presented. First of all, a SWOT analysis was conducted with a team of relevant stakeholders. With the findings obtained from the SWOT analysis study, alternatives were created for the development of the system. The mentioned alternatives were evaluated by TOPSIS and VIKOR methods. The best alternatives were determined as“ensure that unlicensed companies and collectors in the recycling sector obtain licenses”and“incentives for licensed facility installation and waste collection equipment”.