COVID-19 pnömonisinde angiopoietin like 4 düzeyinin mortalite ve morbidite ile ilişkisi
The relationship of angiopoietin like 4 level with mortality and morbidity in COVID-19 pneumonia
  1. Tez No: 730142
  2. Yazar: AYSEL GÜDEN
  3. Danışmanlar: DR. RAHİME ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Covid-19 hafif hastalık tablosundan pnömoni, septik şok ve ARDS' ye varan geniş klinik spektruma yol açabilir. Covid-19' un hızla yayılması ve ciddi vakaların yüksek ölüm oranı göz önüne alındığında, morbidite ve mortaliteyi azaltmak için güvenilir risk değerlendirme araçlarına ve prognoz göstergelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada; covid-19 pnömonisinde ANGPTL-4 düzeyinin prognostik öneminin belirlenmesi, yatış süresi, oksijen ihtiyacı, yoğun bakım ihtiyacı ve mortalite ile ilişkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, prospektif, kesitsel bir araştırma olup, 2021-2022 yıllarında S.B.Ü Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi covid izolasyon servisinde yatan 18 yaş üstü, PCR testi ile covid tanısı doğrulanmış, toraks BT'si covid pnömonisi olarak raporlanan 104 hasta ve 68 sağlıklı olgu dahil edildi. Tüm olgulardan en az 12 saat açlık sonrası sabah ANGPTL-4 için kan örneği alındı. Yoğun bakıma yatış ve mortaliteye göre ANGPTL-4 için cut off değeri belirlenerek ANGPTL-4 düzeyinin hastalığın şiddeti, mortalitesi, YBÜ'ye yatış, yatış süresi, oksijen ihtiyacı, prognoz belirleyici skorlarla (PREDİ-CO, CURB-65) karşılaştırması yapıldı. Covid-19 pnömonili olgular ANGPTL-4'ün cut off değerine göre; ANGPTL-4 düzeyi 19,25 ng/ml'nin altında olanlar grup 1 (düşük riskli) ve ANGPTL-4 düzeyi 19,25 ng/ml'in üstünde olanlar grup 2 (yüksek riskli) olarak gruplandırıldı. Hasta Bilgi Formu kullanılarak hastaların yüzyüze görüşme ile verileri kayıt edildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Covid-19 may lead to a variety of clinical spectra ranging from mild illness to pneumonia, septic shock and ARDS. Given the rapid spread of Covid-19 and the high mortality rate of severe cases, reliable risk assessment tools and prognostic indicators are needed to reduce morbidity and mortality rate. Objective of this study is to determine the prognostic significance of Angiopoietin-like 4 (ANGPTL-4) levels with Covid-19 pneumonia and to investigate its link to the period of hospitalization, oxygen demand, intensive care admission necessity and mortality rate. Materials and Methodology: The study is planned as a single-center, prospective, cross-sectional study, and it was conducted with 104 patients over 18 years of age who were hospitalized due to Covid-19 pneumonia in Covid-19 care unit whose diagnosis was confirmed by RT-qPCR test and thorax CT was reported to be compatible with Covid-19 along with 68 healthy volunteers who were enrolled by the general internal medicine clinic of S.B.Ü Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital in 2021 to 2022. Blood samples for ANGPTL-4 analsysis were taken from all subjects in the morning after not earlier than 12 hours of fasting. The cut-off value for ANGPTL-4 was determined according to hospitalization and mortality in the intensive care unit, and the effect of ANGPTL-4 level on the severity of the disease, mortality, ICU admission, length of stay and oxygen demand was compared with prognostic scores (PREDI-CO, CURB-65). Cases with Covid-19 pneumonia were classified according to the cut off value of ANGPTL-4 level; those with ANGPTL-4 level below 19.25 ng/ml were grouped as group 1 (low risk) and those with ANGPTL-4 level above 19.25 ng/ml were grouped as group 2 (high risk). The data of the patients were recorded by face-to-face interviews using the Patient Information Form. IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) software was used for statistical analysis of the obtained data.