Meme kanseri farkındalık ölçeğinin geçerlilik ve güvenilirliği
Validity and reliability of the breast cancer awareness scale
  1. Tez No: 730158
  2. Yazar: SENNUR BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN EROL URSAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Meme Kanseri Farkındalık Ölçeği'nin Türk toplumunda geçerlilik ve güvenirlirliğini değerlendirmektir. Yöntem: Metodolojik bir araştırmadır. Çalışmaya katılmayı kabul eden 552 gönüllü kadın çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Örneklem seçiminde kolay örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verileri, Katılımcı Tanımlayıcı Özellikler Formu ve Meme Kanseri Farkındalık Ölçeği ile toplanmıştır. Ölçeğin geçerliliği; dil geçerliliği, kapsam geçerliliği ve yapı geçerliliği ile test edilmiştir. Güvenirliği ise, zamana göre değişmezliği test tekrar test ve iç tutarlılığı Cronbach alpha ile analiz edilmiştir. Bulgular:. Ölçek kapsam geçerlilik indeksi 1.00 olarak bulunmuştur. Doğrulayıcı Faktör Analizi sonucunda faktör yüklerinin 0.61 ile 0.97 arasında değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the validity and reliability of the Breast Cancer Awareness Scale in Turkish society. Method: It is a methodological research. 552 volunteer women who agreed to participate in the study constitute the sample of the study. Easy sampling method was used in sample selection. Research data were collected with the Participant Descriptive Characteristics Form and the Breast Cancer Awareness Scale. Validity of the scale; It was tested with language validity, content validity and construct validity. Its reliability was analyzed by test-retest for time invariance and internal consistency by Cronbach alpha. Results: The content validity index of the scale was found to be 1.00. As a result of Confirmatory Factor Analysis, factor loads were determined to vary between 0.61 and 0.97.