Tek taraflı gömülü kanin hastalarında dentoalveoler yapıların konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
Investigation of dentoalveolar structures in patients with unilateral impacted canine using cone-beam computed tomography
- Tez No: 730159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE GEÇGELEN CESUR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı; tek taraflı gömülü kanin vakalarında konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) yöntemi kullanılarak eksternal kök rezorpsiyonu (EKR), dentoalveoler, iskeletsel yapıların incelenmesi ve gömülü kanin dişin konumunun bu yapılar üzerindeki etkisinin değerlendirilmesidir. Retrospektif ve split-mouth olarak tasarlanan çalışmamıza yaş ortalaması 15.58±4.25 olan 54 hastanın (35 kadın ve 19 erkek) tedavi öncesi KIBT görüntüleri dahil edilmiştir. Çalışmamızda gömülü kanin dişin olduğu taraf çalışma grubunu ve sürmüş kanin dişin olduğu taraf kontrol grubunu oluşturmaktadır. Gömülü kanin tarafı palatinal ve bukkal konumda gömülü olmak üzere 2 alt gruba ayrılmıştır. Maksiller dişler, dental ark ve iskeletsel bileşenlere ait nitel ve nicel değişkenler ile gömülü kanin dişlerle ilişkili kök rezorpsiyonları KIBT görüntüleri üzerinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the external root resorption, dentoalveolar, and skeletal structures in unilateral impacted canine cases and to evaluate the effect of the location of the impacted canine on these structures using cone-beam computed tomography (CBCT). Pretreatment CBCT images of 54 patients (35 females and 19 males) with the mean age of 15.58±4.25 years were included in this retrospective, split-mouth study. In this study, impacted side constitutes the study group and non-impaction side constitutes the control group. The impacted side was re-divided into two subgroups: as palatally and buccally impacted canines. One rater analyzed the cone-beam computed tomography data for qualitative and quantitative variables of the teeth, dental arch, and skeletal components. The measurements were compared by using analytical statistical methods.