Komplikasyonsuz katarakt cerrahisinin oküler elastisite ve retrobulber kan akımı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
To investigate the effects of uneventful cataract surgery on ocular elasticity and retrobulbar blood flow
  1. Tez No: 730177
  2. Yazar: SEVDE AKÇAY USTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFE TUBA AKÇAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Katarakt cerrahisi günümüzde yaygın olarak fakoemülsifikasyon tekniği ile gerçekleştirilmektedir. Gelişen teknoloji ile oftalmoloji pratiğine dahil olan bu modern teknik, her ne kadar dikkatle uygulanmaya çalışılsa da, yapılan uygulamanın doğası gereği göz yapıları üzerinde çeşitli etkiler ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız, komplikasyonsuz katarakt cerrahisinin göz dokularının elastikiyeti ve retrobulber kan akımı üzerine olan etkilerinin incelenmesidir. Çalışmamıza senil kataraktı olan 53 hastanın 53 gözü ve yaş-cinsiyet uyumlu 55 gönüllü bireyin 55 gözü dahil edilmiştir. Katarakt grubundaki olgulara komplikasyonsuz fakoemülsifikasyon cerrahisi uygulanmıştır.Tüm olgulara ilk başvuru esnasında ve katarakt grubundaki olgulara ek olarak katarakt cerrahisi sonrası 1 ve 3. aylarda shear wave elastografi ve Doppler ultrasonografi tetkikleri yapılmıştır. Üç aylık takip sonunda, fakoemülsifikasyon geçiren olgularda: retina-koroidsklera kompleksi, dış rektus kası, retrobulber yağ dokusu ve optik disk elastografi değerlerinde azalma; iç rektus kası elastografi değerinde nispeten stabil seyir, optik sinir elastografi değerinde ise izole bir artış izlenmiştir. Aynı grupta, Doppler sonuçlarına genel olarak bakıldığında; tepe sistolik hızda düşme, diyastol sonu hızdaartış ve direnç indeksinde düşme ile vasküler dirençte azalma yönünde bir değişim olduğu görülmüştür. Mevcut sonuçlara göre, komplikasyonsuz katarakt cerrahisi sonrası oküler elastisitede genel bir artış ile birlikte vasküler dirençte düşüş olmaktadır. Sonuçlarımızın, geniş kitlelerde farklı senaryolarla yapılacak iyi planlanmış klinik çalışmalarla teyit edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, with the help of developed technologies, phacoemulsification technique is commonly used in cataract surgery. This modern technique has various effects on the eye structure due to the nature of the application even though it is applied carefully. Our aim, in this study, is to examine the effects of uncomplicated cataract surgery on the elasticity of eye tissues and retrobulbar blood flow.53 eyes of 53 patients with senile cataract and 55 eyes of 55 age-sex matched volunteers were included in our study. The cases in the cataract group underwent uncomplicated phacoemulsification surgery and their Shear wave elastography and Doppler ultrasonography examinations were performed at 1st and 3rd months after cataract surgery in addition to initial examinations performed for all cases. At the end of the three-month follow-up, a decrease in retina-choroid-sclera complex, lateral rectus muscle, retrobulbar fat tissue and, optic disc elastography values; a relatively stable course in the medial rectus muscle elastography values, and an isolated increase in the optic nerve elastography values were observed in cases with phacoemulsification. Doppler results for the same group showed a decrease in vascular resistance with a decrease in peak systolic velocity, an increase in end-diastolic velocity, and a decrease in resistance index. According to our results, an increase in ocular elasticity with a decrease in vascular resistance is observed following uncomplicated cataract surgery. The results need to be confirmed by well-planned clinical studies with different scenarios in large samples.