Kadınlarda çocukluk çağı travmaları ve yetişkinlikteki bağlanma stillerinin yeme bağımlılığı ile ilişkisi
The relationship between childhood traumas and adult attachment styles and food addiction in women
- Tez No: 730180
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN COŞKUNOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Giriş: Günümüzde yeme bağımlılığı toplumda sıklığı giderek artan bir halk sağlığı sorunudur. Yeme bozuklukları ve sebep olan risk faktörleri önceki çalışmalarda incelenirken yeme bağımlılığı ayrı bir başlık olarak çalışılmaya yeni başlanmıştır. Yeme bağımlılığı ile başvuran sıklığında kadın populasyonun çokluğu göze çarpmış olup; kadınlara yönelik risk faktörlerinin çalışılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Amaç: Bu çalışmada, yetişkin bağlanma stillerinin ve çocukluk çağı travmalarının yeme bağımlılığına etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma tipi olgu-kontrol çalışmasıdır. Araştırmada olgu grubunda 100, kontrol grubunda 100 kişi olacak şekilde 200 kişi oluşturmuştur. Bursa Nilüfer ilçesinde bulunan Ertuğrul Eğitim Aile Sağlığı Merkezi, Uludağ Üniversitesi Aile Sağlığı Merkezi ve Esentepe Aile Sağlığı Merkezi'ne sağlık hizmetleri için gelen ve çalışmayı kabul eden kadın katılımcılardan veri toplama süreci gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kişisel bilgi formu, yeme bağımlılığını ölçmek için Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği, yetişkin bağlanma stillerini ölçmek için İlişki Ölçekleri Anketi ve travmaları tespit etmek için Çocukluk Çağı Travmalar Ölçekleri kullanılmıştır. Mann-Whitney U, lojistik regresyon, Ki-kare, Fischer exact sınamaları, Kruskal-Wallis testi analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada sosyo-demografik değişkenlerin yeme bağımlılığına etkisini inceleyen ikili araştırma analizleri sonuçlarına göre; yaş, çocuk sahibi olmak, gelir düzeyi, çalışma durumu, eğitim durumunun bir etkisi bulunmamakla birlikte BKİ değerinin yüksek olması kadınlarda yeme bağımlılığı riskini arttırmaktadır. Yaş değişkeni birebir etki eden bir değişken olarak çıkmasa da, yaş aldıkça BKİ değerinin yükseldiğini gösteren analiz sonucunda yaş değişkeninin de yeme bağımlılığına götüren edilgen bir risk faktörü olarak saptanmıştır. Araştırmada erken yaşlarda duygusal istismar, fiziksel istismar, fiziksel ihmal ve duygusal ihmalin olduğu kadınlarda yeme bağımlılığı riskini arttırmaktadır. Yetişkinlikte bağlanma stillerinde kayıtsız bağlanma stilinin yeme bağımlılığı riskini arttırmakta ve yeme miktarını kontrol edebilme inancını azaltmaktadır. Sonuç: Kadınlarda travmaların varlığının ve yetişkin dönemdeki bağlanma stillerinin yeme bağımlılığında önemli risk faktörleridir. Yeme bağımlılığı ile ilgili tedavilerde kadınların bağlanma stilleri ve travmaları incelenmeli ve göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Today, food addiction is an increasing public health problem in the society. While eating disorders and the risk factors that cause it have been examined in previous studies, food addiction has only just begun to be studied as a separate topic. The majority of the female population was observed in the frequency of presenting with food addiction, and there is a need to study the risk factors for women. Objective: In this study, it was aimed to determine the effects of adult attachment styles and childhood traumas on food addiction. Materials and Methods: The research type is case-control study. In the study, 200 people consisted of 100 people in the case group and 100 people in the control group. Data collection process was carried out from female participants who came to Ertuğrul Education Family Health Center, Uludağ University Family Health Center and Esentepe Family Health Center for health services in Bursa Nilüfer district and accepted to work. Personal information form, Yale Eating Addiction Scale to measure food addiction, Relationship Scales Questionnaire to measure adult attachment styles, and Childhood Trauma Scales to detect traumas were used in the study. Mann-Whitney U, logistic regression, Chi-square, Fischer exact tests, Kruskal-Wallis test analyzes were used. Findings: According to the results of the dual research analyzes examining the effects of socio-demographic variables on food addiction in the study; Although age, having a child, income level, employment status, and educational status have no effect, high BMI increases the risk of food addiction in women. Although the age variable did not appear as a directly affecting variable, as a result of the analysis showing that the BMI value increases as the age increases, the age variable was also determined as a passive risk factor leading to food addiction. In the study, emotional abuse at an early age increases the risk of food addiction in women with physical abuse, physical neglect and emotional neglect. In adult attachment styles, dismissive avoidant style increases the risk of food addiction and decreases the belief that one can control the amount of eating. Conclusion: The presence of traumas in women and attachment styles in adulthood are important risk factors for food addiction. Attachment styles and traumas of women should be examined and considered in treatments related to food addiction.