Üniversitemiz palyatif bakım ünitesinde yatan hastalarda mortalite ile ilişkili parametrelerin prospektif olarak incelenmesi
Prospective investigation of parameters associated with mortality in patients hospitalized in the palliative care unit of our university
- Tez No: 730179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR TOSUN TAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Üniversitemiz Palyatif Bakım Ünitesinde Yatan Hastalarda Mortalite ile İlişkili Parametrelerin Prospektif Olarak İncelenmesi Amaç: Üniversitemiz palyatif bakım merkezinde hospitalize edilerek izlenen hastalarda mortalite ile ilişkili parametrelerin incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Çalışmamız Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Ünitesi'nde 10.10.2020-01.11.2021 tarihleri arasında prospektif olarak yapıldı. Hastaların demografik özellikleri, boy, kilo ve vücut kitle indeksi (BMI) gibi antropometrik ölçümleri, Karnofsky Performans Skoru ve Palyatif Performans Skoru, bazı laboratuvar parametreleri, vital bulguları, yatış anında ve sonrasında alınan kültürleri, taburculuk tipi kaydedildi. Mortalite ile ilişkili faktörler Kaplan-Meier Yöntemi ile analiz edildi. Veriler istatistik paket programına girilmiş ve analizler gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Prospective Investigation of Parameters Associated with Mortality in Patients Hospitalized in the Palliative Care Unit of our University Background: In this study, it is aimed to investigate the parameters related to mortality in patients who hospitalized and followed up in the palliative care center of our university. Methods: Our study was conducted prospectively between 10.10.2020-01.11.2021 in the Palliative Care Unit of Atatürk University Faculty of Medicine Research Hospital. Demographic characteristics of the patients, anthropometric measurements such as height, weight and body mass index (BMI), Karnofsky Performance Score and Palliative Performance Score, some laboratory parameters, vital signs, cultures during and after hospitalization, discharge type were recorded. Factors associated with mortality were analyzed by the Kaplan-Meier Method. The data were entered into the statistical package program and subjected to statistical analysis. P values less than 0.05 were considered significant in statistical analysis. Results: In our study, which included a total of 177 patients, the mean age of the patients was 72.49±15.12 years and 93 (52.5%) were male. The average Palliative Performance Score of the patients was calculated as 30, and the average Karnofsky Performance Score was calculated as 40. Mortality developed in 67 (37.9%) patients during the follow-up period and these were accepted as adverse outcomes.