Doğu Anadolu'da çiftçilerin ruminant besleme alışkanlıklarına ilişkin bir anket çalışması: Ağrı ili örneği
A survey study on ruminant feeding habits of farmers in Eastern Anatolia: A case of Ağrı
  1. Tez No: 730200
  2. Yazar: NECMETTİN YIĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL BUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
İnsan beslenmesinde önemli yeri olan hayvansal üretim, bilgi ve üretim teknolojisinin gelişmesine paralel olarak gelişmektedir. Ancak bu gelişme düzeyi, ülke ve bölgelerin sahip oldukları çeşitli farklılıklara bağlı olarak aynı olmamaktadır. Araştırmanın materyalini, Ağrı ili ve ilçelerinde faaliyet gösteren toplam 380 üreticiden anket yolu ile toplanan veriler oluşturmuştur. Deneklerden elde edilen verilerin MS Excel programına veri girişi yapılmış ve bu veriler kullanılarak sayısal ve oransal değerler hesaplanmıştır. Yapılan değerlendirmede, Üreticilerin %39.47'si işletmelerinde sığır, koyun ve keçiyi birlikte bulundururken, %44.47'si sadece sığır, %15.53'ü sadece koyun ve %0.53'ü sadece keçi bulundurmaktadır. Süt üretimi yapan üreticilerin %32.95'inin hayvanlarına bütün yıl sadece kaba yem verdikleri belirlenmiştir. Yapılan bu araştırmada bölgede; üreticilerin büyük çoğunluğunun eğitim düzeyinin düşük ve yaş oranının yüksek, kullanılan hayvan materyalinin çoğunlukla yerli ırklardan oluştuğu, her tür hayvan rasyonlarında samanın yüksek oranda kullanıldığı, meraya dayalı beslemenin ve merada kalma süresinin fazla, geleneksel bilginin yoğun olarak kullanıldığı, işletme başına düşen arazi varlığının ve hayvan sayısının az, ailedeki birey sayısının fazla olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Animal production, which has an important place in human nutrition, develops in parallel with the development of information and production technology. However, this level of development is not the same due to various differences between countries and regions. In this study, socio-demographic characteristics of animal producers, animal and land assets and animal feeding habits in Ağrı province and its districts were determined. The material of the research was the data collected by questionnaire from a total of 380 producers operating in the province of Ağrı and its districts. The data obtained from the subjects were entered into the MS Excel program and numerical and proportional values were calculated using these data. In the evaluation, 39.47% of the producers keep cattle, sheep and goats together in their enterprises, 44.47% only cattle, 15.53% only sheep and 0.53% only goats. It has been determined that 32.95% of the producers producing milk only give roughage to their animals all year. In this research, in the region; The majority of the producers have a low education level and a high age ratio, the animal material used mostly consists of local breeds, a high level of straw is used in all kinds of animal rations, the pasture-based feeding and the duration of stay in the pasture are high, the traditional knowledge is used intensively, the land availability per enterprise and the livestock It was concluded that the number of individuals in the family is low and the number of individuals in the family is high.