Çift taraflı atrofik dişsiz mandibulanın rehabilitasyonunda kullanılan farklı implant sistemlerinin, çevre dokularda oluşturduğu streslerin sonlu elemanlar analizi ile incelenmesi
Investigation of different implant systems used in the rehabilitation of the double-sided atrophic edented mandibular by fine element analysis of the stress created in the environmental tissues
  1. Tez No: 730201
  2. Yazar: ABDULLAH ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL SERKAN AĞAÇAYAK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
İleri derecede atrofiye uğramış mandibulanın rehabilitasyonu için“All on four”tekniği ile uygulanan implantların, kısa implantların ve subperiosteal implantların kullanımı tedavi seçenekleri arasındadır. Tercih edilen bu yöntemlerde operasyon sonrası komplikasyon riskinin düşük olması ve cerrahi için özel hazırlanmış rehber kullanılarak gerçekleştirilen operasyonların minimal invaziv cerrahi teknikler ile gerçekleştirilebilmesi, posterior atrofik mandibulada kemik augmentasyonuna alternatif yöntemler olarak sunulmuşlardır.Çalışmamızda bilgisayar ortamında tomografik kayıtlardan yararlanılarak atrofik mandibula modeli elde edildi. Çalışmamızın amacı oluşturulan bu modele dental ve subperiosteal implantlar uygulayarak çiğneme kuvvetleri altında, çevre dokularda ve implantlarda oluşan stres değerlerine göre en doğru cerrahi planlamayı seçmektir. Çalışmamızda 4 farklı grup planlaması yapılmıştır. Grup 1' de sağlı sollu ikişer adet dar çaplı (3.3 mm çap-10 mm boy) dental implant ve birer adet kısa dental implant dik olarak, grup 2' de“All on four”tekniği ile anterior bölgeye 2 adet dar çaplı (3.3 mm çap-10 mm boy) implant, posterior bölgeye ise 2 adet dar çaplı (3.3 mm çap-12 mm boy) implantlar 30° açıyla, grup 3'te grup 2 modeline ek olarak sağlı sollu birer adet kısa dental implant, grup 4' te subperiosteal implant uygulanmıştır. Çalışmamızda dental implantlar, subperiosteal implantlar uygulandıktan sonra 4-5-6 numaralı dişlere dikey olarak 150 N ve oblik olarak 30 açıyla 100 N kuvvet uygulanmıştır. Yapılan analizler ile mandibular alveolar kemikte oluşan gerilimler maksimum ve minimum principal stresler olarak, implantlarda ve metal alt yapıda oluşan gerilimler Von Mises stresleri olarak MPa (N/mm2) cinsinden ölçülmüştür. Çalışmamızın sonucunda; dar çaplı implant kullanarak oluşturduğumuz“All –on – four”grubundaki stresler diğer gruplara göre daha fazla çıkmıştır. Bu gruba ilave olarak kullanılan kısa implantların; implantlara, kemiğe ve metal alt yapıya gelen stresleri anlamlı derecede azalttığı görülmüştür. Bütün gruplarda alveol kemiğe gelen max principal ve minimum principal stres değerlerinin en düşük olduğu grup subperiosteal implantın kullanıldığı grupta görülmüştür.
Özet (Çeviri)
For the rehabilitation of the severely atrophied mandible, implants applied with the“All on four”technique, use of short implants and subperiosteal implants are among the treatment options. These preferred methods have been presented as alternative methods to bone augmentation in the posterior atrophic mandible, because the risk of postoperative complications is low and the operations performed using a specially prepared guide for surgery can be performed with minimally invasive surgical techniques. In our study, atrophic mandible model was obtained by using tomographic records in computer environment. The aim of our study is to choose the most accurate surgical planning by applying dental and subperiosteal implants to this model, according to the stress values occurring in the surrounding tissues and implants under chewing forces. In our study, 4 different groups were planned. In group 1, two narrow diameter (3.3 mm diameter-10 mm length) dental implants on the right and left and one short dental implant perpendicularly, in group 2, 2 narrow diameter (3.3 mm) dental implants were applied to the anterior region with the“All on four”technique. diameter-10 mm length) implant, and 2 narrow diameter (3.3 mm diameter-12 mm length) implants in the posterior region, at an angle of 30°, in group 3, one short dental implant on the right and left, in addition to the group 2 model, in group 4. subperiosteal implant was applied. In our study, after dental implants and subperiosteal implants were applied, 150 N vertically and 100 N obliquely at an angle of 30 were applied to teeth 4-5-6. With the analyzes made, the tensions in the mandibular alveolar bone were measured as maximum and minimum principal stresses, and the tensions in the implants and metal infrastructure were measured as Von Mises stresses in MPa (N/mm2). As a result of our study; The stresses in the“All –on – four”group, which we created using narrow-diameter implants, were higher than the other groups. Short implants used in addition to this group; It has been observed that the stresses on the implants, bone and metal infrastructure are significantly reduced. In all groups, the group with the lowest max principal and min principal stress values on the alveolar bone was observed in the group in which subperiosteal implant was used.