The Effects of the physical fitness training and group counseling on self concept and physical self-concept of the female university students
Fiziksel zindelik antrenmanın ve grupla psikolojik danışmanın üniversiteli kız öğrencilerin benlik kavramı ve fiziksel ben kavramları üzerine etkisi
  1. Tez No: 73022
  2. Yazar: F. HÜLYA AŞÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN AKKÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
öz FİZİKSEL ZİNDELİK ANTRENMANININ VE GRUPLA PSİKOLOJİK DANIŞMANIN ÜNİVERSİTELİ KIZ ÖĞRENCİLERİN BENLİK KAVRAMI VE FİZİKSEL BEN KAVRAMLARI ÜZERİNE ETKİSİ Aşçı, F. Hülya Doktora, Eğitim Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Füsun Akkök Kasım 1998, 182 Sayfa Bu çalışmanın amacı, 10 haftalık fiziksel zindelik antrenmanının, grupla psikolojik danışmanın ve birlikte yürütülen fiziksel zindelik antrenmanı ile grupla psikolojik danışma süreçlerinin üniversiteli kız öğrencilerin benlik kavramı ve fiziksel benlik kavramlarım etkileyip etkilemediğini araştırmaktır. Araştırmanın örneklemini Orta Doğu Teknik Üniversitesin' de okuyan gönüllü 68 kız üniversite öğrencisinden rastgele seçilen 40 kız üniversite öğrencisi oluşturmuştur. 40 kız VIöğrenci rastgele fiziksel zindelik antrenmanı, grupla psikolojik danışma, fiziksel zindelik antrenmanı ile grupla psikolojik danışmanın birlikte yaşandığı süreç ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Tennessee Benlik Kavramı Envanteri ve Marsh Kendini Fiziksel Tanımlama Envanteri psikolojik ölçümler olarak 40 üniversiteli kız öğrenciye 10 haftalık uygulamadan önce, uygulamanın ortasında ve uygulamadan sonra uygulanmıştır. Buna ek olarak, bazı fizyolojik ölçümlerde bütün deneklerden 10 haftalık uygulamadan önce ve sonra alınmıştır. Fiziksel zindelik antrenmanı grubundaki denekler 10 hafta boyunca haftada 2 kez 50 dakikalık step ve bir kez de aerobik dans programına katılmışlardır. Grupla psikolojik danışma grubundaki denekler ise, 10 oturumluk yaklaşık 1.5-2 saatlik yapılandırılmamış benlik kavramı gelişimine yönelik grup yaşantısına katılmışlardır. Ayrıca, fiziksel zindelik antrenmanı ile grupla psikolojik danışmadan oluşan gruba katılanlar aynı antrenman programına ve grup yaşantısına katılmışlardır Benlik kavramı ve fiziksel ben kavramındaki değişimleri test etmek için; tekrarlı ölçümlerde 2 yönlü varyans analizi yapılmıştır. Benlik kavramı ile ilgili sonuçlar, 4 grup arasında benlik kavramının hiçbir alt ölçeğinde anlamlı fark olmadığım göstermiştir (p >.05). Tekrarlı ölçümlerde 2 yönlü varyans analiz sonuçlan fiziksel ben, aile ben, kendinden hoşnut olma, kimlik alt boyutları ve genel benlik kavramı için ölçümler arasında anlamlı farklılıkların olduğunu ortaya koyarken (p .05). Buna ek olarak, benlik kavramının alt boyutları için grup ve süre etkileşimide anlamlı bulunmamıştır (p>.05). Fiziksel ben kavramının alt boyutları için, yapılan tekrarlı ölçümlerde 2 yönlü varyans analiz sonucu, fiziksel vuve koordinasyon alt boyudan için gruplar arası farkın olduğunu göstermiştir (p .05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF THE PHYSICAL FITNESS TRAINING AND GROUP COUNSELING ON SELF-CONCEPT AND PHYSICAL SELF-CONCEPT OF THE FEMALE UNIVERSITY STUDENTS Aşçı, F. Hülya Ph. D., Department of Educational Science Supervisor: Prof. Dr. Füsun Akkök November 1998, 182 pages The purpose of this study was to determine if the self-concept and physical self-concept of the female university students were affected by participating in an 10 week physical fitness training, group counseling and combined physical fitness training with group counseling. The subjects of this study were randomly selected 40 female university students drawn from 68 volunteer female university students at Middle East Technical University. 40 female subjects were randomly assigned to physical fitness group, group counseling group, combined physical fitness training with group counseling group and control group. Tennessee Self-Concept Scale and 111Marsh Physical Self-Description Questionnaire were administered as psychological measures to 40 subjects before, in the middle, and after the 10 week treatments. In addition, some physiological measures were obtained from all subjects before and after the 10 week treatment. Subjects in the physical fitness group participated in the physical fitness training 3 times a week for 10 weeks which included two times 50 minutes step aerobics and one time aerobic dance per week. Subjects in group counseling group had 10 sessions of unstructured self-concept enhancement group experiences which lasted approximately one and half hour to two hours per week. Furthermore, subjects in the combined physical fitness training with group counseling had the same content of group experiences and physical fitness program. Two way ANOVA with repeated measures were performed to determine changes in the self-concept and physical self-concept scores. The results on the self-concept revealed no significant differences in each subscales of the self-concept among four treatment groups ( p >.05). Two way ANOVA with repeated measures on the subscales of the self-concept indicated significant time effects for the physical self, family self, self-satisfaction, identity and total self-concept or positive self (p .05). In addition, no significant group by time interaction effects were obtained on the subscales of the self-concept (p >.05). For the subscales of physical self-concept, two way ANOVA with repeated measures revealed significant group effect for the physical activity and coordination subscales ( p. 05).