The Impact of Islamic ideologies on the Turkish cinema: A study on the popular products of milli cinema between 1970s and 1990s
İslami ideolojilerin Türk sineması üzerindeki etkileri: 1970'ler ve 1990'lar arasındaki popüler milli sinema örnekleri üzerine bir çalışma
- Tez No: 73021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
öz İSLAMİ İDEOLOJİLERİN TÜRK SİNEMASI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ: 1970'LERVE 1990'LAR ARASINDAKİ POPÜLER MİLLİ SİNEMA ÖRNEKLERİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA Daşcı, Elif Yüksek Lisans, Sosyoloji Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Ayşe Saktanber Eylül 1998, 162 sayfa Bu çalışmada genel olarak Türk toplumunda oluşan değişiklikler ile Türk sineması arasındaki ilişki, özel olarak ise Türk toplumunun gündeminde 1980lerde önem kazanan İslami yaşam projesi ile Türk sinemasının özel bir çeşidini oluşturan ve 1970lerde başlayan Milli Sinema arasındaki ilişki incelenmektedir. Bu çalışma Türk sinemasının ve üç döneme ayrılmış olarak dini sinemanın kısa bir tarihçesini içermektedir. Filmler bazı kriterlere göre seçilerek, dini ahlak, iş ve tüketim, aile ve günlük yaşam, adalet, eğitim sistemi ve bayrak ve millet gibi belirlenen bazı ana temalar açısından analiz edildi.Bu okulun, Türk milletinin dini yönlerine vurgu yapmak amacı ile ortaya çıktığı, yönetmenlerinin Müslümanlar için sinemayı meşrulaştırmaya çalıştıkları ve sinemayı önemli bir tebliğ aracı olarak tanımladıkları ileri sürüldü. Milli Sinema' da, tematik düzeyde modern ve geleneksel çatışmasının egemen olduğu görülmektedir. Bu çalışma, bu sinemanın 1990larda doruğa ulaştığı ve önceki filmlerinden farklı ürünler verdiği tezini ileri sürer. 1970lerin filmleri İslami yaşama biçimini vurgulamaya çalışmalarına rağmen ağırlıklı olarak Yeşilçam'ın diğer filmleri gibi melodramatik aşk kalıplan içermektedir. Oysa 19901ann filmleri daha çok gündemdeki politik ve sosyal konulan ele almaktadır. Ayrıca bu sinemanın seyirci sayısı ve profili ve gelir kaynaklan 1980lerin sonlarında ve 1990larda değişmiştir. Bazı Müslüman girişimciler film yapımını desteklemiş ve yeni film şirketleri kurmuşlardır. Çalışmaya dahil edilen filmlerin İslami yaşama biçimini, Doğu-Batı, Müslüman-laik, inanan-inanmayan, tesettürlü-açık, mazlum-zalim ve teknoloji- ahlak gibi bazı ikilikleri şematik bir biçimde sunarak temsil etmeye çalıştıkları görülmüştür. Sonuç olarak bu sinemanın da Türk sinemasının bütün eksikliklerim ve maddi koşullarının paylaştığı ve ticari sinemanın ideolojik sınırlan içinde kalarak ürün verdiği belirtilmiştir. Anahtar Kelimeler : Milli Sinema, İslam ve Sinema Vİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE IMPACT OF ISLAMIC IDEOLOGIES ON THE TURKISH CINEMA: A STUDY ON THE POPULAR PRODUCTS OF MİLLİ CINEMA BETWEEN 1970S AND 1990S Daşcı, Elif M.S., Department of Sociology Supervisor: Assist. Prof. Dr. Ayşe Saktanber September 1998, 162 pages This study explores the relationship between the changes which take place in the Turkish society and the Turkish cinema in general, and the relation between the project of making of an Islamic way of living which revives on the agenda of Turkish society in the 1980s and a specific type of Turkish cinema called Milli Cinema (National Cinema) starting from the 1970s in particular. This study involves the brief history of Turkish cinema and religious cinema which is evaluated in three periods. The movies were chosen according to some criteria and examined in terms of basic themes such as religious morality, work and consumption, family justice, education system and flag and nation. IIIMarsh Physical Self-Description Questionnaire were administered as psychological measures to 40 subjects before, in the middle, and after the 10 week treatments. In addition, some physiological measures were obtained from all subjects before and after the 10 week treatment. Subjects in the physical fitness group participated in the physical fitness training 3 times a week for 10 weeks which included two times 50 minutes step aerobics and one time aerobic dance per week. Subjects in group counseling group had 10 sessions of unstructured self-concept enhancement group experiences which lasted approximately one and half hour to two hours per week. Furthermore, subjects in the combined physical fitness training with group counseling had the same content of group experiences and physical fitness program. Two way ANOVA with repeated measures were performed to determine changes in the self-concept and physical self-concept scores. The results on the self-concept revealed no significant differences in each subscales of the self-concept among four treatment groups ( p >.05). Two way ANOVA with repeated measures on the subscales of the self-concept indicated significant time effects for the physical self, family self, self-satisfaction, identity and total self-concept or positive self (p .05). In addition, no significant group by time interaction effects were obtained on the subscales of the self-concept (p >.05).