Local politics and social networks in urban Turkey: The Case of hemşehrilik in the Keçiören Municipality
Kentsel Türkiye'de yerel siyaset ve toplumsal ilişki ağları: Keçiören Belediyesi'nde hemşehrilik örneği
- Tez No: 73024
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 374
Özet
Bu tez, siyasal etnisitenin dinamiklerini kentsel ilişkiler bağlamında ve araştırma konusu olan belediye meclis üyeleri örneğinde anlamaya amaçlayan bir çalışmadır. Bu çalışmada, hemşehrilik bir etnisite kavramı olarak analiz edilmektedir. Bu nedenle, kentsel çalışma piyasası ve cemaat ilişki düzenlilikleri gibi kentsel etnisite yazınının kimi konulan, kentsel siyasetin kimi aşamaları ile birlikte, siyasal etnisite ile ilgili olarak ele alınmaktadır. Bu çalışmanın ana sorunlarından biri kentsel cemaatlerin inşaa edildiği ve özselleştirildiği yolların karmaşıklığını göstermektir.
Özet (Çeviri)
This dissertation is an attempt to understand the dynamics of political ethnicity in the urban context by focusing on the councilors of the Keçiören Municipality Council. In this research, hemşehrilik is analysed as a concept of ethnicity. Hence, some issues of urban ethnicity - such as urban labour market and communal network regularities - as well as some stages of urban politics are examined in relation to political ethnicity. A main concern of the dissertation is to explore the complexity of the ways in which communities are constructed and essentialised in the urban context.