Determining and overcoming preservice elementary teachers misconceptions in interpreting and applying decimals
İlkokul öğretmen adaylarının ondalık sayıları yorumlarken ve uygularken sahip oldukları kavram yanılgılarını belirleme ve ortadan kaldırma
  1. Tez No: 73025
  2. Yazar: OSMAN CANKOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 457
Özet
Bu çalışmanın amacı ilk olarak ilkokul öğretmen adaylarının ondalık sayılan yorumlarken ve uygularken sahip oldukları kavram yanılgılarını belirlemek ve daha sonra da bu kavram yanılgılarını ortadan kaldırmada Kavramsal Değişme Öğretiminin etkilerini incelemek ve analiz etmektir. Bu sebeple çalışma iki aşamada ele alınmıştır. Araştırmanın birinci savhasında 72, ikinci savhasmda ise, birinci savhadaki deneklerin bir alt grubu olan ve kendi içerisinde kontrol (N=25) ve deney (N=24) grubu olarak bölünmüş KKTC deki Atatürk Öğretmen Koleji'nde öğrenim gören 1. sınıf 49 denek kullanılmıştır. Başlangıçta, tüm deneklere (N=72) Kavram, Problemler ve Bölme ve Çarpma Problemleri Yazma adlı üç ölçek uygulanmıştır. Bu ölçekleri değerlendirdikten sonra, görüşmelerde kullanmak üzere temsili öğretmen adayları seçilmiştir.Yoğun belirleme süreci sonrası bulgular bazı öğretmen adaylarının ondalık sayıları hem yorumlamada hem de kullanmada birçok kavram yanılgısına sahip olduklarını göstermiştir Daha sonra deney grubu ondalık sayıları Kavramsal Değişim Öğretimi'ni, öte yandan kontrol grubu ise geleneksel metotları kullanarak işlemişlerdir. Araştırmanın ikinci aşamasında Kavramsal Değişim Öğretimi'nin etkin olup olmadığını ortaya çıkarmak amacıyla verilerin analizinde tekrarlanmış ölçüm tekniği kullanılmıştır. İkinci aşamada elde edilen sonuçlar Kavramsal Değişim Öğretimi'nin deneklerin ondalık sayıları yorumlamada ve uygulamada sahip oldukları kavram yanılgılarından arındırma açısından etkili olduğunu göstermiştir. Kontrol gruptaki deneklere kıyasla deney grubundaki deneklerin özellikle kavramsal anlamanın gerekli olduğu durumlarda daha başarılı oldukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study, first was to determine preservice elementary teachers' misconceptions in interpreting and applying decimals and then to explore and analyse the effects of the Conceptual Change Instruction (CCI) in overcoming the misconceptions. For this purpose the study was conducted in two stages. The subjects for Stage- 1 consisted of 72 first year preservice elementary teachers and the subjects of the Stage-2 consisted of 49 (a subset of the previous 72 preservice elementary teachers) first year preservice elementary teachers as experimental (N=24) and control groups (N=25) at Atatürk Teachers Training College in the Turkish Republic of Northern Cyprus. At the beginning, Concept, Problems, and Writing Division and Multiplication Word Problems Tests were administered to the subjects (N=72). After scoring the firstthree instruments representative preservice elementary teachers from the three groups were chosen for the interview procedures. After the first intensive determining process, the findings indicated that some of the preservice elementary teachers had several misconceptions in both interpreting and applying decimals. Later experimental group studied decimals with CCI and on the other hand control group studied decimals with traditional method. In Stage-2, in order to test the effectiveness of Conceptual Change Instruction the Repeated Measures Analysis of Variance procedures were mainly used. The results of Stage-2 revealed that the CCI was effective in overcoming misconceptions of the subjects in interpreting and applying decimals. The experimental group subjects were especially better on the tasks that conceptual understanding was needed than control group subjects.