Tavşan tibiasında defektli bölgeye konulan nanogümüşpartiküllü otojen kemik greftinin kemik iyileşmesi üzerine etkisinin histolojik ve mikro ct yöntemleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of autogenous bone graft with silver nanoparticles placed in the defective area of rabbit tibia on bone healing by histological and micro-ct methods
- Tez No: 730240
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YELER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamızdaki amaç, tavşan tibiasında oluşturulan defekt bölgesine konulan gümüş nanopartiküllü otojen kemik greftinin defekt bölgesindeki kemik iyileşmesi üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Çalışmamızda 12 adet erkek Yeni Zelanda cinsi beyaz tavşan kullanılmıştır. Tavşanlar sham(boş), kontrol ve deney grubu olarak 3 gruba ayrılmıştır. Gruplara ayrılan tavşanların her iki tibiasına da aynı işlemler uygulanmıştır. Sham grubuna 5 mm çapında defektler açılıp boş bırakılmıştır. Kontrol grubuna ise aynı boyutta defektler oluşturulduktan sonra bölgeden çıkarılan otojen greftler öğütülerek bölgeye konulmuştur. Deney grubuna ise oluşturulan defektlerden çıkarılan otojen greftler öğütüldükten sonra gümüş nanopartikül eklenerek bölgeye konulmuştur. Deney 6 hafta sürdükten sonra sonlandırılmıştır. Yapılan çalışmanın histolojik değerlendirmesinde sham grubunda kemik modellemesi az, kontrol ve deney grubunda orta şiddette bulunmuştur. osteoprojenitör hücre sayısı ise sham grubunda az, kontrol grubunda orta ve deney grubunda ise şiddetli olarak tespit edilmiştir. Yapılan çalışmanın Micro-CT değerlendirmesinde kemik yoğunluğu HU (housfield units), trabekül sayısı (TB.N), kemik yüzey yoğunluğu (BS/TV) ve kemik hacminin doku hacmine oranı (BV/TV) istatiksel olarak gruplar arasında anlamlı bulunmuştur. Sonuç olarak defekt bölgesine konulan gümüş nanopartiküllü otojen kemik greftinin kemik iyileşmesi üzerine etkisinin olumlu olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the effects of autogenous bone graft with silver nanoparticles placed at the defect site created in rabbit tibia on bone healing at the defect site. In our study, 12 male New Zealand White rabbits were used. The rabbits were divided into 3 groups as sham (empty), control and experimental groups. The same procedures were applied to both tibiae of the rabbits divided into groups. Defects with a diameter of 5 mm were opened in the Sham group and left empty. In the control group, after creating defects of the same size, autogenous grafts removed from the area were ground and placed in the area. In the experimental group, autogenous grafts extracted from the defects were ground and silver nanoparticle was added to the region and placed. The experiment was terminated after 6 weeks. In the histological evaluation of the study, bone remodelling was found to be low in the sham group and moderate in the control and experimental groups. The number of osteoprogenitor cells was found to be less in the sham group, moderate in the control group, and severe in the experimental group. In the Micro-CT evaluation of the study, bone density (housfield units), number of trabeculae (TB.N), bone surface density (BS/TV) and the ratio of bone volume to tissue volume (BV/TV) were found to be statistically significant between the groups dec As a result, it was understood that the effect of autogenous bone graft with silver nanoparticles placed at the defect site on bone healing was positive.