11-13 Yaş Grubu Hentbolcu Çocucuklarda 8 Haftalık Fonksiyonel Kuvvet Antrenman Programının Antropometrik ve Motorik Özellikler Üzerine Etkilerinin İncelenmesi
Investigation of the effects of 8-week functional strength training program on some anthropometric and motoric characteristics of 11-13 age group handball players
  1. Tez No: 730254
  2. Yazar: ERAY ÇATAKÇİNLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırma fonksiyonel antrenmanların esneklik bacak kuvveti, karın ve sırt kasları kuvveti, dayanıklılık, patlayıcı kuvvet, sürat ve vücut kitle indeksi etkisini incelemek üzere yapılmıştır. Bu çalışmaya, yaşları 11-13 arasında değişen, egzersiz yapabilmesinde sağlık açısından herhangi bir engeli bulunmayan, düzenli olarak egzersiz yapan ve yapmayan toplamda 44 erkek sporcu katılmıştır. Bunların 24 kişisi denek grubunu, 20 kişisi de kontrol grubu oluşturmuştur. Deney grubunda yer alan öğrencilere 8 hafta, haftada 3 gün 45-60 dk arası fonksiyonel antrenman uygulanmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir egzersiz programı uygulanmamıştır. Deney ve kontrol grubunun esneklik bacak kuvveti, karın ve sırt kasları kuvveti, dayanıklılık, patlayıcı kuvvet, sürat ve vücut kitle indeksi değerleri ön ve son test olarak kaydedilmiştir. İstatistiksel hesaplamalar SPSS (version20.0) programında yapılmıştır. Deney ve kontrol grubunun ön ve son testlerin karşılaştırılmasında Eşleştirilmiş t testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi, 0.05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effect of functional training on flexibility, leg strength, abdominal and back muscle strength, endurance, explosive force, speed and body mass index. A total of 44 male athletes between 11-13 years of age, who did not have any disability in terms on health, who exercise and do not exercise regularly participated in this study. 24 of them formed the subject group and 20 of them formed the control group. Functional training was applied to students in the experimental group for 8 weeks, 3 days a week for 45-60 minutes. No exercise program was applied to the control group. Flexibility leg strength, abdominal and back muscle strength, endurance, explosive force, speed and boody mass index values of the experimental and control groups were recorded as pre and post test. Statistical calculations were made in SPSS (version20.0) program. Paired t test was used to compare the pre and post tests of the experimental and control groups. The level of significance was accepted as 0.05.