Bifosfonatla ilişkili çene osteonekrozu oluşturulan rat modelinde lokal ve sistemik olarak uygulanan medikal ozon tedavisinin iyileşmeye etkisinin değerlendirilmesi
Evaluating the effect of local and systemic medical ozone therapy on healing in the biphosphonate-related jaw osteonecrosis induced rat model
- Tez No: 730259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ALAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı deneysel olarak bifosfonat uygulanan ve diş çekimi yapılan ratlarda sistemik ve lokal medikal ozon uygulamasının çekim soket iyileşmesi üzerine etkilerini histopatolojik ve immünohistokimyasal olarak incelemektir. Materyal ve Metot: Çalışmada 32 adet Wistar Albino cinsi rat kullanıldı. Denekler 8 rattan oluşan 4 ana gruba ayrıldı: Kontrol (K), Bifosfonat (BİF), Bifosfonat+Lokal Ozon (BİF+LO), Bifosfonat+Sistemik Ozon (BİF+SO) grubu. Kontrol grubu dışındaki tüm gruplara deneyin başından itibaren haftada 1 defa intraperitoneal olarak (0.4 mg/kg) zoledronik asit uygulandı. Deneyin 28. Gününde tüm ratların sol alt 1. büyük azı dişleri çekildi. Lokal (20 μg/ml, 0.5 ml) ve sistemik ozon (0.7 mg/kg) uygulaması diş çekimi sonrası hemen uygulanmaya başlandı. Tüm denekler deneyin 56. günü sakrifiye edildi. Deneklerin sol mandibulaları çıkartılıp histopatolojik incelemeye alındı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to histopathologically and immunohistochemically investigate the effects of systemic and local medical ozone administration on extraction socket's healing in rats experimentally administered bisphosphonates and applied tooth extraction. Material and Method: 32 Wistar-Albino rats were used in the study. Subjects were divided into 4 main groups of 8 rats: Control, Bisphosphonate, Bisphosphonate + Local Ozone, Bisphosphonate + Systemic Ozone. All groups but the control group were administered (0.4 mg / kg) zoledronic acid intraperitoneally once a week from the beginning of the experiment. On the 28th day of the experiment, lower left first molars of all the rats were extracted. Local (20 μg/ml, 0.5 ml) and systemic ozone (0.7 mg / kg) administration was started shortly after tooth extraction. All subjects were sacrificed on the 56th day of the experiment. The left mandibles of the subjects were removed and subjected to histopathological examination. The obtained data were evaluated statistically.