Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının hemşirelerin mesleki bağlılığı üzerine etkisi
The impact of violence against health workers on nursing professional commitment
- Tez No: 730260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU ZEKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Literatürde örgütsel pek çok değişkenle meslekî bağlılık ilişkisi ortaya koyulmuştur. Bu kapsamda, bireylerin iş tatmini, örgütten ayrılma niyeti ilişkisi, örgütsel performans ile ilişkisi, işgücü devir hızı ile ilişkisi, kariyer safhaları bağlamında değişimi, örgütsel bağlılık, iş tatmini ve performans ilişkisi, meslekî ve örgütsel bağlılık ile yaşam tatmini ilişkisi konuları bağlamında araştırmalar yürütülmüştür. Yapılan çalışmalara göre meslek hayatları boyunca herhangi türde şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarının hiç şiddete maruz kalmayanlara kıyasla iş doyumu ve örgütsel bağlılıklarının daha düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Herhangi bir şiddet türene uğrayan çalışanların iş doyum düzeylerinin şiddete maruz kalmayanlara göre daha düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Buradan sonuçla sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet olaylarının bireylerin mesleklerine olan bağlılıklarına negatif etkisi bulunduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the literature, the relationship between many organizational variables and professional commitment has been revealed. In this context, research has been carried out in the context of job satisfaction, intention to leave the organization, relationship with organizational performance, relationship with labor turnover rate, change in the context of career stages, organizational commitment, job satisfaction and performance relationship, relationship between professional and organizational commitment and life satisfaction. According to the studies, it is concluded that health workers who have been subjected to any kind of violence during their professional lives have lower job satisfaction and organizational commitment than those who have never been exposed to violence. It has been concluded that the level of job satisfaction of workers who have been subjected to any kind of violence is lower than those who are not exposed to violence. As a result, it can be said that violent incidents applied to health workers have negative effects on individuals' commitment to their profession.