Alzheimer hastalığı, hafif bilişsel bozukluk ve öznel bellek yakınmaları olan kişilerde hafif davranışsal bozukluk-kontrol listesi'nin türkçe uyarlama ve türkçe geçerlilik güvenirlik çalışması
The turkish adaptation, validity and reliability study of mild behavioral impairment-checklist in people with alzheimer's disease, mild cognitive impairment and subjective memory complaints
  1. Tez No: 730289
  2. Yazar: İMGE COŞKUN PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT ERGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Neurology, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Giriş ve Amaç: Nöropsikiyatrik belirtileri saptamak ve standardize etmek için Hafif Davranışsal Bozukluk kavramı ve Hafif Davranışsal Bozukluk-Kontrol Listesi (HDB-K) geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı Hafif Davranışsal Bozukluk-Kontrol Listesi'nin Türkçe uyarlama ve geçerlilik güvenirlik değerlendirmesini yapmaktır. Yöntem: Çalışmamızın örneklemi 30 hafif bilişsel bozukluk ve 50 Alzheimer Hastalığı olan toplam 80 kişilik hasta grubu ile bilişsel standart testlerde bozulma saptanmamış 113 kişilik kontrol grubundan oluşmaktadır. Katılımcılar Standardize Mini Mental Test (MMSE), Montreal Bilişsel Değerlendirme (MOCA), Geriatrik Depresyon Ölçeği-Kısa Form (GDÖ-15), Öznel Bellek Yakınmaları Anketi, Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği, Hafif Davranışsal Bozukluk-Kontrol Listesi ve Nöropsikiyatrik Envanter (NPI) ile değerlendirilmiştir. Bulgu ve Sonuçlar: Hasta ve kontrol grupları arasında cinsiyet, eğitim düzeyi, sosyoekonomik düzey açısından istatistiksel farklılık saptanmamıştır (p>0.05). Güvenirlik analizinde HDB-K için Cronbach-alfa değeri 0,810 olarak bulunmuştur. Toplam HDB-K puanı ile yapılan ROC analizinde eğri altında kalan alan (AUC) 0.821 hesaplanarak kesme puanı 8.5 belirlenmiş; duyarlılık 0.77, özgüllük 0,83 olarak hesaplanmıştır. Test-tekrar test HDB-K puanları arasında pozitif korelasyon saptanmıştır (r=0.886). HDB-K puanları ile NPI puanları arasında pozitif korelasyon bulunmuştur (r=0.964). HDB-K puanları ile MMSE ve MOCA puanları arasında negatif korelasyon; GDÖ-15 puanları arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Çalışmamızın sonuçları, HDB-K'nın Türkçe uyarlamasının geçerli ve güvenilir olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Background and Objective: The Mild Behavioral Impairment and the Mild Behavioral Impairment-Checklist (MBI-C) were developed to detect and standardize neuropsychiatric symptoms. The objective of this study is to evaluate the Turkish adaptation, and validity and reliability of the Mild Behavioral Impairment-Checklist. Methods: The sample of our study consisted of 80 patients, 30 had mild cognitive impairment and 50 had Alzheimer's Disease, and a control group with 113 participants whose cognitive impairment was not detected in standard tests. Participants were evaluated with the Standardized Mini-Mental Test (MMSE), Montreal Cognitive Assessment (MOCA), Geriatric Depression Scale-Short Form (GDS-15), Subjective Memory Complaints Questionnaire, Katz Activities of Daily Living Scale, MBI-C and Neuropsychiatric Inventory (NPI). Results and Conclusion: There was no statistical difference between the patient and the control groups in terms of gender, education level and socioeconomic level (p>0.05). In the reliability analysis, the Cronbach-alpha value for MBI-C was found to be 0.810. In the ROC analysis performed with the total HDB-C score, the area under the curve (AUC) was calculated as 0.821 and the cut-off score was determined as 8.5; sensitivity was calculated as 0.77 and specificity as 0.83.