Poststroke afazili hastalarda pirasetam ve selektif serotonin reuptake inhibitörlerinin afazi iyileşme sürecine katkısı
Contribution of using piracetam and selective serotonin reuptake inhibitörs to aphasia recovering process in patients with poststroke aphasia
- Tez No: 225102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ALTINAYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
İnme, klinik olarak beyin parankimindeki herhangi bir lezyon neticesinde oluşan tablodur. Beyin damarlarında tıkanma, parankim kanaması ve subaraknoid kanama gibi farklı sebeplere bağlı olarak gelişir. Sonuç olarak hastalarda çeşitli motor, duyusal ve kognitif fonksiyon bozuklukları oluşur. Beyin damar hastalıklarının önemli belirtilerinden biri de afazidir. Afazi beyin hasarı sonucu oluşan ve dil işlevlerinin bozulması veya tamamen kaybolması anlamına gelen bir kognitif fonksiyon bozukluğudur. İnmenin akut safhasında afazi % 21- 38 oranında görülür.Afazi farklı etyolojilere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir sendromdur ve yüksek oranda morbitide, mortalite ve ekonomik kayba sebep olur. Afazinin tipi, şiddeti ve hangi olaya bağlı olarak ortaya çıktığının bilinmesi, uygulanacak tedavi protokolü ve prognoz takibi açısından önemlidir.Afazinin tanısında çeşitli testler kullanılır. Bunlardan bazıları; Boston Diagnostik Afazi Testi, Western Afazi Testi, Aaachen Afazi Testi ve ülkemizde sık kullanılan, modifiye edilmiş Gülhane Afazi Testi' dir. Bu testlerde spontan konuşma, anlama, okuma, yazma, tekrarlama ve isimlendirme fonksiyonları değerlendirilir.Afazinin tedavi ve rehabilitasyonu konusunda bugüne kadar çeşitli yöntemler denenmiştir. Bunlar arasında çeşitli ilaç tedavileri ve konuşma terapileri yer almaktadır. Bazı hastalarda sadece konuşma terapisi, bazı hastalarda ise hem konuşma hem de ilaç tedavisi birlikte denenmiştir. Medikal tedavi olarak GABA derivesi olan piracetam; katekolamin sistem aktivasyonu yapan bromokriptin, dexamfetamin; kolinerjik sistem aktivasyonu yapan donepezil ve serotoninerjik etki gösteren çeşitli ilaçlar denenmiştir.Afazili hastalarda tek başına medikal tedavinin etkinliği bilinmemektedir. Oysa konuşma terapistleri ülkemizde az sayıda bulunmakta ve çoğu hasta bu terapiden faydalanamamaktadır. Bu çalışmada afazinin, hastaların günlük yaşamını ne kadar zorlaştırdığını da göz önüne alarak, konuşma terapisi almayan hastalarda tek başına medikal tedavinin etkisini araştırmayı amaçladık. Bu amaçla akut afazisi olan hastalarda, piracetam ve serotoninerjik ajanların afazi iyileşme sürecine etkisini Gülhane Afazi Testi ve TCD ile değerlendirmeyi planladık.Çalışma İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Yerel Etik Kurulu tarafından 29/05/2007 tarih ve 2007/120 protokol no'lu karar ile onaylandıktan sonra Haziran 2007- Temmuz 2008 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Nöroloji kliniği'nde yapıldı. Çalışmaya sol hemisferde akut iskemik veya hemorajik inme sonucu afazi gelişen ve sağ elini kullanan hastalar dahil edildi.3 grup halinde toplam 26 hastaya pirasetam, pirasetam ve SSRI tedavisi uygulandı. Sonuç olarak pirasetam ve SSRI alan grupta, afazi skorlarında diğer gruplara göre daha fazla düzelme saptandı fakat istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı
Özet (Çeviri)
Stroke is a clinical picture, following any lesion within the brain parenchyme. Stroke occurs due to various etiologies such as obsctruction of brain vessels, parenchymal hemorrhage or subarachnoidal hemorrhage. Consequently the patients suffer from various motor, sensory and cognitive function disabilities. One of the leading signs of the brain vessel disorders is aphasia. Aphasia is a cognitive function disorder following brain damage with disturbed or total loss of lingual skills. Aphasia is seen with a percentage of 21-38% during the acute phase of stroke.Aphasia is a syndrome following various ethyologies and causes a high rate of morbidity, mortality and economical loss. The identification of the type, severity and the causative agent is important for the treatment protocol, prognosis and follow-up.Various tests are used for the diagnosis of aphasia. Boston Diagnostic Aphasia Test, Western Aphasia Test , Aachen Aphasia Test and modified Gülhane Aphasia Test which is commonly used in our country are some of these tests. With these tests, spontaneous speech, understanding, reading, writing, repeating and naming functions are examined.Various methods have been experienced aiming aphasia treatment and rehabilitation up to date. Various drug therapies and speech therapies are included within these methods. For some patients, speech therapy only, for some others both speech and drug therapy have been experienced. As the medical treatment, a GABA derivative piracetam; cathecolamin system activators bromocriptin, dexamphetamine; cholinergic sstem activator donezepil and various serotonergic drugs are have been used.The efficiency of solely medical treatment on aphasic patients is not known. Whereas, speaking therapists are in limited numbers in our country and most of the patients are unable to access this therapy. By this study, with considering that aphasia is highly disturbing the daily activities of the patients, we aimed to identify the effect of solely medical therapy on aphasic patients having no speech therapy. Fort this reason we planned to test the effects of piracetam and serotonergic agents on the healing period, within the acute aphasia patients using Gülhane aphasia test and TCD.The study, after approved by the İnonü University Medical Faculty Ethics Commitee on 5.29.2007 with decision protocol number 2007/120, held in İnonü University Neurology Clinic between June 2007 and July 2008.The study included patients using right hand dominantly and suffered aphasia following left hemisphere acute ischemia or hemorrhage. Divided into 3 groups, totally 26 patients undergone piracetam and piracetam plus SSRI therapy. The group having both piracetam and SSRI therap showed a high rate of healing of aphasia scores in comparison to the other groups but no statistical significance is observed.