Elementary constituents of objects in Kant's philosophy
Kant'ın felsefesinde nesnelerin temel kurucuları
- Tez No: 73031
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez Kant'ın felsefesinde nesnelerin temel kurucularını incelemektedir. Felsefe araştırmaları boyunca Kant nesneler sorununa bir çözüm aramıştır. Bu tezin amacı, bu sorunla ilgili olarak Kant'ın çözüm ya da çözümlerinin bir haritasını çıkarmaktır. Bu nedenle tez, her biri filozofun düşünüşünde bir dönemi simgeleyen, Kant'ın önemli yapıtlarından bazılarını incelemiştir. Bu yapıtları incelemenin sonunda, bu tez nesnelerin yapısının anlaşılması için zaman ve uzamın en başta geldiğini iddia eder. Ne var ki, nesnelerin varlığı ve bunların öznelerle ilişkisi zaman ve uzamdan daha fazla bir şeylere gereksinim duyarlar.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the elementary constituents of objects in Kant's philosophy. Throughout his philosophical enquiry, Kant searched for a solution to the problem of objects. The aim of this thesis is to map Kant's solution(s) concerning this problem. Therefore, the thesis peruses some of the important works of Kant, each of which symbolises a period in the philosopher's edifice. The thesis claims that, as a result of the perusal of these works, space and time are primordial for the understanding of the structure of the objects. However, the existence of the objects and their relation to the subjects need something more than space and time.