Aegean sea in Turco-Greek relations: Problems and prospects
Türk-Yunan ilişkilerinde Ege denizi: Sorunlar ve beklentiler
  1. Tez No: 73030
  2. Yazar: SEHER MELTEM KUMBAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA BÖLÜKBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma Türk-Yunan ilişkilerinde Ege Denizine ilişkin sorunları, Soğuk Savaş sonrasında ekonomik, sosyal ve çevresel faktörleri de içerecek şekilde değişen güvenlik teorileri perspektifinde incelemektedir. Çalışmanın amacı güvenlik olgusundaki tüm bu değişikliklere rağmen Türkiye ve Yunanistan arasındaki Ege ile ilgili sorunların askeri boyutlarda kaldığını göstermektir. Bu bağlamda kıta sahanlığı, karasuları, hava sahası ve Doğu Ege Adalarının askerden arındırılmış statüsüne ilişkin sorunlar ele alınacaktır. Çalışmada bu sorunlarla ilgili beklentiler de aydınlatılmaya çalışılacaktır. Bu çerçevede, sorunların gelişimi aktarılmış ve hukuki ve siyasal gerçekler çerçevesinde incelenmiştir. Bu çalışmanın araştırması konuya ilişkin anlaşmalar ve resmi açıklamalar gibi temel kaynaklar vasıtasıyla Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, T.C. Dışişleri Bakanlığı, Amerikan Araştırma Merkezi ve Londra'da İngiliz Siyaset ve Ekonomi Bilimi kütüphanelerinde yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the problems in Turco-Greek relations regarding the Aegean Sea approaching this problem through the perspective of changing security theories after the Cold War which have evolved to include economic, social, and environmental factors. This thesis aims to show that the dispute between Greece and Turkey over the Aegean has remained military despite all these changes in the concept of security. Within this context, the disputes on the continental shelf, the territorial sea, the air space and the demilitarised status of East Aegean islands will be discussed. The thesis will also try to shed a light upon the prospects of these particular disputes. In doing this, the development of the particular disputes has been cited and analysed within the legal and political realities. The research for this thesis has been conducted mainly through the primary sources like the treaties concerning the issue, and official statements in the libraries of the Middle East Technical University, Bilkent University, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Turkey, American Research Centre and the British Library of Political and Economic Science, in London.