Miyokard enfarktüsü geçiren bireylerde algılanan sosyal desteğin iyilik hali üzerine etkisi
Effect of social support on well-being in individuals with myocardial infarction
- Tez No: 730315
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırma, Miyokard İnfarktüsü geçirmiş bireylerde algılanan sosyal desteğin iyilik hali üzerine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde planlandı. Araştırmanın evrenini, Aralık 2019- Mayıs 2020 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin kardiyoloji servisinde yatan hastalar, örneklemini ise araştırmaya katılmaya istekli olan 138 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında; Hasta Bilgi Formu, Miyokard Enfarktüsü Boyutsal Değerlendirme Ölçeği (MIDAS) ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanıldı. Araştırmaya katılan bireylerin %55,8'i erkek, yaş ortalamaları ise 59,08±8,2' idi. Bireylerin MIDAS ölçeğinin alt boyutlarından aldıkları puan ortalamaları incelendiğinde; fiziksel aktivite puan ortalamasının 71,06±13,71, güvensizlik puan ortalamasının 76,43±15,99, duygusal tepki puan ortalamasının 65,85±19,36, bağımlılık puan ortalamasının 60,14±16,99, beslenme puan ortalamasının 67,33±15,44, ilaç hakkında endişeler puan ortalamasının 82,34±21,82, ilaç yan etkileri puan ortalamasının 95,38±9,32 ve ÇBASDÖ toplam puan ortalamasının ise 65,76±9,34 olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted as descriptive and relation seeking type in order to determine the effect of perceived social support in individuals with myocardial infarction on wellbeing. Population of the research has been consisted by the patients hospitalized in a cardiology service of a research hospital between December 2019 and May 2020, and sample of the research has been consisted by the patients who were eager to participate the survey. While collecting data, Patient Information Form, Myocardial Infarction Dimensional Assessment Scale (MIDAS) and Multidimensional Perceived Social Support Scale was used. 55,8% of the individuals participating in the study were male, and their mean age was 59,08±8,2. When the mean scores of the individuals from the sub-dimensions of the MIDAS scale are investigated; following scores have been observed: Physical activity mean score is 71,06±13,71, Insecurity mean score is 76,43±15,99, Emotional reaction mean score is 65,85±19,36, Addiction mean score is 60,14±16,99, Nutrition mean score is 67,33±15,44, Concerns about medication mean score is82,34±21,82, Medications side effects mean score is 95,38±9,32 and MPSS mean total score is 65,76±9,34.