Geniş bant küresel seyrüsefer uydu sistemleri mikroşerit yama anten dizisi analizi ve tasarımı
Wideband global navigation satellite systems microstrip patch antenna array analysis and design
  1. Tez No: 730316
  2. Yazar: SEMİH DÜZGÜNSIVACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM EGEMEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Askeri Elektronik Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Harp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezde 1100-1700 MHz aralığındaki farklı Küresel Seyrüsefer Uydu Sistemlerinin sinyal parametrelerine cevap verebilecek“Geniş Bant Mikroşerit Yama Anten Dizisi”analizi ve tasarımı yapılmıştır. Öncelikle MATLAB yazılımında tasarlanan bir uygulama ile farklı bantlardaki rezonans frekans değerleri baz alınarak teorik mikroşerit yama anten boyutları hesaplanmıştır. Bu uygulama ile antenin boyutlarındaki değişim daha gözlenir hale getirilmiştir. Hesaplanan değerler sonrasında CST Studio Suite yazılımı ile farklı bantlardaki tekli antenin optimizasyonu sağlanmıştır. Son olarak ise CST Studio Suite yazılımında 1100-1700 MHz aralığında çalışan mikroşerit yama anten dizisi analiz edip tasarlanmış, tasarımın güçlü ve zayıf noktaları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The analysis and design of“Wideband Microstrip Patch Antenna Array”, which can respond to the signal parameters of different Global Navigation Satellite Systems between 1100-1700 MHz, was made in this thesis. First of all, the theoretical microstrip patch antenna dimensions were calculated based on the resonance frequency values in different bands, with an application designed in the MATLAB software. With this application, the change in the dimensions of the antenna has been made more observable. After the calculated values, the optimization of the single antenna in different bands was achieved with the CST Studio Suite software. Finally, the microstrip patch antenna array operating in the 1100-1700 MHz range was analyzed and designed in CST Studio Suite software, and the strengths and weaknesses of the design were revealed.