Aralıklı‌ ‌kateterizasyon‌ ‌uyum‌ ‌ölçeği‌ ‌ve‌ ‌ ‌aralıklı‌ ‌kateterizasyon‌ ‌zorluk‌ ‌anketinin‌ ‌Türkçe‌ ‌geçerlilik‌ ‌ve‌ ‌güvenilirlik‌ ‌çalışması‌
Intermittent ‌catheterization‌ ‌adherence ‌scale‌ ‌and‌ ‌ ‌intermittent ‌catheterization‌ ‌diffuculty questionnaire Turkish ‌validity‌ ‌and‌ ‌reliability‌ ‌study‌
  1. Tez No: 730328
  2. Yazar: SENEM DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu araştırma da“Aralıklı Kateterizasyon Uyum Ölçeği' ve 'Aralıklı Kateterizasyon Zorluk Anketi' ölçeklerinin Türkçe geçerlilik ve güvenirlik analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Araştırma, Şubat 2021-Nisan 2021 tarihleri arasında, Ankara Şehir Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, Omurilik Hasarı Rehabilitasyon Kliniği ve Subakut Rehabilitasyon Kliniği'nde yatan, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 105 hasta üzerinde yürütülmüştür. Araştırma verileri, ”Hasta Tanıtıcı Özellikler Formu“, ”Aralıklı Kateterizasyon Uyum Ölçeği“ ve ”Aralıklı Kateterizasyon Zorluk Anketi“ ile toplanmıştır. Test-tekrar test amaçlı ”Aralıklı Kateterizasyon Uyum Ölçeği“ ve ”Aralıklı Kateterizasyon Zorluk Anketi“ 4 hafta sonra yeniden uygulanmıştır. ”Veri analizi için SPSS-22 ve IBM AMOS 23 programı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya alınan hastaların %78,1'ini erkekler ve %92,3 'ünün omurilik yaralı hastalar oluşturmaktadır. Her iki ölçeğin kapsam geçerlilik indeksinin 0,80-1 arasında olduğu belirlenmiştir. Aralıklı Kateterizasyon Uyum Ölçeği cronbach alpha değeri 0,73, Aralıklı Kateterizasyon Zorluk Anketi cronbach alpha değeri sıklık boyutu için; 0,82, yoğunluk boyutu için; 0,80 olarak bulunmuştur. Aralıklı Kateterizasyon Uyum Ölçeği Türkçe formlarının orijinal yapısında olduğu gibi tek boyuttan oluştuğu belirlenmiştir. Aralıklı Kateterizasyon Uyum Ölçeği DFA modeline ait; RMSEA değeri 0,08, SRMR değeri 0,09, χ2 / sd değeri 1,60, CFI değeri 0,98 ve TLI değeri ise 0,96 olarak elde edilmiştir. Test-tekrar test yapılan Aralıklı Kateterizasyon Uyum Ölçeği'nin cronbach alpha değeri 0,93; Aralıklı Kateterizasyon Zorluk Anketi cronbach alpha değeri sıklık boyutu için; 0,92, yoğunluk boyutu için; 0,91 olarak bulunmuştur. Sonuç:“Aralıklı Kateterizasyon Uyum Ölçeği”ve“Aralıklı Kateterizasyon Zorluk Anketi”Türkçe formlarının Türk kültürüne uygun, geçerli ve güvenilirbir ölçme aracı olduğu belirlenmiştir. Ölçeklerin, aralıkı kateterizasyon yapan hastalarda uyum ve komplikasyon değerlendirmesi için kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, making the validity and reliability analysis of the Intermittent Catheterization Adherence Scale and the Intermittent Catheterization Difficulty Questionnaire are intended. Materials and Methods: The study was carried out with the participation of 105 patients who were in-patient and matching the criterias of the study in Ankara City Hospital, Physical Therapy and Rehabilitation Hospital, Spinal Cord Injury Rehabilitation Clinic and Subacute Rehabilitation Clinic between February 2021 – April 2021. The data were collected with the Patient Characteristics Form, Intermittent Catheterization Adherence Scale and the Intermittent Catheterization Difficulty Questionnaire. Intermittent Catheterization Adherence Scale and Intermittent Catheterization Difficulty Questionnaire were applied again for test-retest purposes after 4 weeks. SPSS-22 and IBM AMOS 23 programs were used for data analysis. Results: Of the patients included in the study, 78.1% were men and 92.3% were patients with spinal cord injuries. The content validity index of both scales are between 0. 80-1. The Cronbach alpha value of the Intermittent Catheterization Adherence Scale was 0. 73 and the Cronbach alpha value of the Intermittent Catheterization Difficulty Questionnaire is 0. 82 for the frequency dimension and 0. 80 for the density dimension. It was determined that the Turkish versions of the Intermittent Catheterization Adherence Scale and the Intermittent Catheterization Difficulty Questionnaire consisted of one dimension, as in their original structure. For the Intermittent Catheterization Compliance Scale DFA model; The RMSEA value was 0. 08, the SRMR value was 0. 09, the χ2 / df value was 1. 60, the CFI value was 0. 98 and the TLI value was 0. 96. The Cronbach Alpha value of the test-retested Intermittent Catheterization Compliance Scale was 0. 93, for Intermittent Catheterization Difficulty Questionnaire cronbach alpha value for frequency and density dimensions were 0. 92 and 0. 91, respectively. Conclusion: It has been determined that the Turkish forms of the Intermittent Catheterization Adherence Scale and the Intermittent Catheterization Difficulty Questionnaire are valid, reliable and fitted to Turkish culture measurement tools. It is recommended that the scales are to be used for compliance and complication assessment purposes by patients who are undergoing intermittent catheterization.