İntravenöz amiodaron tedavisi alan hastalarda soğuk uygulamanın flebit gelişimi üzerine etkisi
The effect of cold application on the development of phlebitis in patients receiving intravenous amiodarone therapy.
  1. Tez No: 730327
  2. Yazar: BURCU OKYAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırma, intravenöz amiodaron tedavisi alan hastalarda soğuk uygulamanın flebit gelişimi üzerine etkisini incelemek amacı ile yapılmış yarı deneysel randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini 01 Mart 2020 – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi, Kalp Damar Hastanesi, Koroner Yoğun Bakım Ünitelerinde amiodaron infüzyonu tedavisi alan 79 hasta oluşturmuştur. Örneklem müdahale ve kontrol gurubu olarak iki gruba ayrılmıştır. Çalışmanın kontrol grubunu amiodaron tedavisi alan hastalar oluştururken, (n=40), müdahale grubunu ise amiodaron infüzyonu alırken soğuk uygulama yapılan hastalar (n=39) oluşturmuştur. Her iki grupta bulunan hastalara öncellikle“Tanımlayıcı Özellikler Formu”uygulanmıştır. Kontrol grubunda amiodaron infüzyonu başladıktan itibaren 24+2 saat boyunca“Görsel İnfüzyon Flebit Tanılama Skalası”kullanılarak, 2 saatte bir flebit gelişimi açısından gözlem yapılmış ve flebit izlem formuna kaydedilmiştir. Müdahale grubunda yer alan hastalara amiodaron tedavisi başladıktan sonra; iki saat aralıklarla 15 dakika boyunca soğuk jel paketler ile toplamda 12 defa soğuk uygulama yapılmıştır. 24+2 saat boyunca flebit gelişimi“Görsel İnfüzyon Flebit Tanılama Skalası”kullanılarak iki saatte bir değerlendirilmiş ve flebit izlem formuna kaydedilmiştir. Verilerin tanımlayıcı istatistiklerinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerleri kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu, Kolmogorow-Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Normal dağılıma uygun ölçüm değerleri için, parametrik yöntemler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a quasi-experimental randomized controlled study conducted to examine the effect of cold application on the development of phlebitis in patients receiving intravenous amiodarone therapy. The sample of the study consisted of 79 patients who received amiodarone infusion treatment in Ankara City Hospital, Cardiovascular Hospital, Coronary Intensive Care Units between March 2020 and December 2021. The research was divided into two groups as intervention and control groups. The control group of the study consisted of patients who received amiodarone treatment (n=40), while the intervention group consisted of patients who received cold application while receiving amiodarone infusion (n=39).“Descriptive Characteristics Form”was applied to the patients in both groups. In the control group, patients were evaluated for phlebitis development every 2 hour, using“Visual Infusion Phlebitis Diagnostic Scale ”for 24+2 hours after the initiation of infusion and the findings were recorded in the phlebitis follow-up form. In this group no intervention was performed. In the intervention group, cold application was made with cold gel packs for 15 minutes at intervals of two hours after the initiation of infusion. This patients were also evaluated for phlebitis development every 2 hour, using“Visual Infusion Phlebitis Diagnostic Scale ”for 24+2 hours after the initiation of infusion and the findings were recorded in the phlebitis follow-up form. In the descriptive statistics of the data; number, percentage, mean, standard deviation, minimum and maximum values were used. The suitability of the data for normal distribution was evaluated with the Kolmogorow-Smirnov test. Parametric methods were used for the measurement values which shows normal distribution.