Temiz aralıklı kateterizasyona yönelik hemşirelik girişimlerinin bakım vericilerde bilgi/beceri, başetme/uyum, anksiyete ve çocukta enfeksiyon gelişimine etkisi
The effect of clean intermittent catheterization-based nursing interventions on the knowledge/skill, coping/adaptation, and anxiety in child caregivers and infection development in children
- Tez No: 726213
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEL CANAN DEMİRBAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, hemşireler tarafından bakım vericilere verilen, Roy Adaptasyon Model'ine temellendirilmiş, android telefon uygulaması destekli temiz aralıklı kateterizasyon eğitiminin (RAMTAKE) bakım vericilerin bilgi/beceri, başetme/uyum ve anksiyete düzeyleri ile çocuklardaki enfeksiyon gelişimine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla planlandı. Çalışma Trabzon il'inde Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi tarafından temiz aralıklı kateterizasyon yapılmasına karar verilen ve düzenli takip edilen 40 hasta ve bakım verici ile hastane ve ev ortamında ön test, son test, kalıcılık testi düzeninde randomize kontrollü deneysel çalışma olarak 23 Mart 2020- 1 Şubat 2021 tarihleri arasında yürütüldü. Çalışmanın verileri, Katılımcıların Sosyodemografik Özellikleri Soru Formu, TAK Uygulama ile İlgili Bilgi ve Beceri Düzeyi Değerlendirme Formu, Roy Adaptasyon Modeli ve North American Nursing Diagnosis Association-International Hemşirelik Tanılarına İlişkin Soru Formu, Başetme ve Uyum Süreci Ölçeği, Süreksiz Durumluk/Sürekli Kaygı Envanteri ve İdrar Kültürü Tahlili kullanılarak toplandı. Bakım vericilere ilk tanışmada ön test, son test, kalıcılık testi, taburculuk sonrasında birer ay ara ile üç kez idrar kültürü tahlili, bir kez ev ziyareti ile üç kez telefon görüşmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of clean intermittent catheterization training (RAMTAKE) given by nurses to caregivers, based on the Roy Adaptation Model and supported by android phone application, on knowledge/skills, coping/adaptation and anxiety levels of caregivers, and infection development in children. The study was a randomized controlled experimental study with 40 patients and caregivers, who were decided to perform clean intermittent catheterization and followed up by Karadeniz Technical University Farabi Hospital in Trabzon, in the order of pre-test, post-test and retention test in the hospital and home environment. It was carried out between 2021. The data of the study were collected using the Sociodemographic Characteristics Questionnaire of the Participants, the Knowledge and Skill Level Evaluation Form for TAK Application, the Roy Adaptation Model and the North American Nursing Diagnosis Association-International Questionnaire on Nursing Diagnoses, the Coping and Adaptation Process Scale, the Trait State/Trait Anxiety Inventory and the Urine Culture Evaluation Form. The caregivers were made pre-tested at the first, post-test, retention test, urine culture analysis three times with a one-month interval after discharge, once home visit and three phone calls.