Madde kullanan ve kullanmayan bireyler arasında hayatın anlamı ve amacı ile depresyon düzeylerinin incelenmesi
Analysis of the meaning and purpose of life and depression levels between substance users and non-users
  1. Tez No: 730330
  2. Yazar: ŞENNUR KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ONUR NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kullanım oranı her geçen gün artan yasa dışı maddelerin bireyler üzerinde olumsuz etkileri olmaktadır. Bu çalışmanın amacı madde kullanımı ile ilişkili olduğu düşünülen hayatın anlamı ve depresyonun, madde kullanım bozukluğu olan bireyler ile madde kullanmayan bireyler üzerinden karşılaştırılmasıdır.Araştırmaya yaşları 18 ve 60 arasında değişen, 26 madde kullanımı olan ve 26 madde kullanımı olmayan toplam 52 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Hayatın Anlam ve Amacı Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği (BDE) kullanılmıştır.Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde çalışma grubu için ölçekler arasındaki ilişkinin korelasyon analizi sonuçlarına bakıldığında; Depresyon ile Hayatın Anlam ve Amacı ile alt boyutlarından Hayatın Anlam ve Amacı arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönde bir ilişki bulunmuştur. Diğer yandan, Depresyon ile Hayatın Anlamsızlığı ve Amaçsızlığı alt boyutu arasında istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu yönde bir ilişki bulgulanmıştır. Karşılaştırma grubu olan kontrol grubu için ölçekler arasındaki ilişkinin korelasyon analizi sonuçlarına göre; Depresyon ile Hayatın Anlam ve Amacı ile alt boyutlarından Hayatın Anlam ve Amacı arasında istatistiksel olarak anlamlı ve olumsuz yönde bir ilişki saptanmıştır. Diğer yandan, Depresyon ile Hayatın Anlamsızlığı ve Amaçsızlığı alt boyutu arasında istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu yönde bir ilişki bulunmuştur. Araştırmanın diğer hipotezleri doğrultusunda depresyon ve hayatın anlam ve amacı ile sosyodemografik değişkenler arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. İlk olarak kontrol grubunda gelir düzeyi ile depresyon arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır.İkinci olarak, neredeyse her gün madde kullanan katılımcıların depresyon puanlarının madde kullanım sıklığı haftada 3-4 kez olan katılımcılardan daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Illegal substances, the rate of use of which is increasing day by day, have negative effects on individuals. The aim of this study is to compare the meaning of life and depression, which is thought to be related to substance use, on individuals with substance use disorders and individuals who do not use substances. A total of 52 volunteers, aged between 18 and 60, with 26 substance use and 26 without substance use, participated in the study voluntarily. Sociodemographic Information Form, Meaning and Purpose of Life Scale and Beck Depression Scale (BDI) were used as data collection tools. When the obtained findings were evaluated, according to the correlation analysis results of the relationship between the scales for the study group, a statistically significant and negative relationship was found between Depression and the Meaning and Purpose of Life and the Meaning and Purpose of Life sub-dimensions. On the other hand, a statistically significant and positive relationship was found between Depression and the Meaninglessness and Purposelessness of Life sub-dimension. According to the correlation analysis results of the relationship between the scales for the control group, which is the comparison group; A statistically significant and negative relationship was found between depression and the Meaning and Purpose of Life and its sub-dimensions, the Meaning and Purpose of Life. On the other hand, a statistically significant and positive relationship was found between Depression and the Meaninglessness and Purposelessness of Life sub-dimension. In line with the other hypotheses of the study, the relationships between depression and the meaning and purpose of life and sociodemographic variables were analysed. First of all, a significant relationship was found between the level of income and depression in the control group. Secondly, it was found that the depression scores of the participants who used substances almost every day were higher than the participants whose frequency of substance use was 3-4 times a week.