İcra ve iflâs hukukunda itirazın iptali davası
Action for annulment of objection in enforcement and bankruptcy law
- Tez No: 730336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KODAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İcra ve iflâs hukukunda yer alan genel haciz yoluyla ilâmsız icra takibi ile alacaklı alacağın niteliğiyle veya herhangi bir senede bağlı kalmadan para ve teminat alacakları hakkında bu yola başvurabilir. İcra ve iflâs hukuku taraflar arasındaki dengeyi sağlamak için menfaat ilişkisini gözetir. Borçlu aleyhine başlatılan icra takibine herhangi bir sebep göstermeden itiraz ederek takibi durdurabilir. Takibin durması üzerine kanun itirazı hükümden düşürebilmesi için alacaklıya birtakım hukukî çareler tanımıştır. İtirazı mahkemede hükümden düşürmek isteyen alacaklının başvurabileceği yegâne yol itirazın iptali davasıdır. Tezimizin incelediği konu da İİK. m. 67 hükmünde yer alan itirazın iptali davasıdır. Doktrinde ve uygulamada itirazın iptali davasının hukukî niteliği tartışmalara konu olmuştur. Çalışmamızın ilk bölümünde tartışmalara sebebiyet veren hukukî nitelik meselesine ve itirazın iptali davasının benzer hukukî müesseselerde mukayesesine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise itirazın iptali davasının şartları, yargılama usûlü ve özellik arz eden durumlara detaylıca değinilmiştir. Son olarak üçüncü bölümde itirazın iptali davasının en önemli sonuçlarından biri olan icra tazminatlarına ve hüküm meselesine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
With enforcement proceedings without judgment which takes place in enforcement and bankruptcy law, creditor can take legal action with this way independently from any nature of the receivable or any bond. Enforcement and bankruptcy law pay regards legal benefit to balance between parties. Debtor can stop the execution with objecting to execution proceeding without any given reason. Upon stopping the execution proceeding, the law has given legal devices to creditor for repeal the objection. The creditor who wants to repeal the objection in court can only go for is the action for annulment of objection. Our thesis subject is the action for annulment of objection which taken a place in İİK. m. 67. Action for annulment of objection's legal character has been the subject of dispute in doctrine and practice. In the first part of our study; the issue of legal character which causes disputes and the comparison of action for annulment of objection in similar legal institutions takes place. In the second part action for annulment of objection's cause of aciton, rules of procedure and special cases are mentioned in detail. Finally, in the third part, execution damages which is one of the most important results in action for annulment of objection and the issue of adjudgement are mentioned.