İcra ve iflas hukukunda borçtan kurtulma davası
Dept relief lawsuit in enforcement andbankruptcy law
  1. Tez No: 701480
  2. Yazar: ZEYNEP SOMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA ÖZMUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tezimiz ile icra hukukuna özgü, teknik bir dava türü olan borçtan kurtulma davası ayrıntılı olarak incelenmek istenmiş olup, davanın özelliklerinin yanı sıra davaya ilişkin özel şartlar ve diğer davalar ile karşılaştırılması yapılmak suretiyle kapsamlı bir inceleme yapmak hedeflenmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde genel olarak borçtan kurtulma davasının tanımı ve hukuki niteliği ele alınmış, borçtan kurtulma davasının kapsamı ve amacı incelenmiş, akabinde diğer dava türleri ile karşılaştırması yapılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde borçtan kurtulma davasında yetkili ve görevli mahkeme hususu incelenmiş, davada arabuluculuk sorunu kaleme alınmış ve özel dava şartlarına yer verilmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise borçtan kurtulma davasında yargılama ve hüküm, kanun yolları, kambiyo senetlerine özgü haciz yolu konumuz ile sınırlı olarak incelenmiş, borçtan kurtulma davasına getirilen eleştiriler açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With our study, it is aimed to examine in detail the case of getting rid of debt, which is a type of case specific to enforcement law. This comprehensive review includes the specifics of the case. In addition, it has been compared with other types of cases. In the first chapter of the study, the definition and legal nature of the case were examined in general. The scope and purpose of the case were examined and compared with other types of cases. In the second chapter of the study, the issue of authorized court is examined. The issue of mediation in the case was written and special case conditions are included. In the last part of the study, provisions, legal remedies, lien specific to bills of exchange are examined in a limited way. Criticisms of the case have been tried to be explained.