İnternet bağımlılığının yalnızlık ve depresyon düzeyi ile ilişkisi
The relationship of internet addiction with loneness and depression level
  1. Tez No: 730335
  2. Yazar: İCLAL ECE TANSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE SETENAY İRİS KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, erişkin bireylerde internet bağımlılığının depresyon ve yalnızlıkla ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma için yaşları 18 ile 65 arasında değişen 403 katılımcıyla anket çalışması yapılmıştır. Katılımcılara, Sosyodemografik Bilgi Formu, Beck Depresyon Ölçeği, Young Internet Bağımlılığı Ölçeği ve UCLA Yalnızlık Ölçeği uygulanmıştır. Tarama modeli kullanılarak yapılan araştırmada, sosyodemografik değişkenler bakımından internet bağımlılığı, depresyon ve yalnızlık düzeylerindeki farklılıklar incelenmiştir. Ayrıca, internet bağımlılığı, depresyon ve yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiş ve internet bağımlılığının yordayıcıları analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, katılımcıların depresyon şiddeti, internette geçirilen süre, sosyal medya hesabının olması ve gelir düzeyi bakımından internet bağımlılığı puanlarında anlamlı farklılık saptanmıştır. Ayrıca, katılımcıların internet bağımlılığı puanları ile depresyon ve yalnızlık arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki saptanmıştır. İnternet bağımlılığının yordayıcıları incelendiğinde, kadınların, genç yaşta olanların, internette fazla zaman geçirenlerin, depresyon ve yalnızlık puanları yüksek olanların internet bağımlılığı geliştirme açısından riskli oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Sonuçlar doğrultusunda bu araştırma, Dijital Çağ'ın beraberinde getirdiği psikososyal sonuçların incelenmesi açısından güncel bulgular sunmaktadır. Araştırmanın ileri çalışmalarla desteklenebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship of internet addiction with depression and loneliness in adults. For the research, a survey was conducted with 403 participants aged between 18 and 65. Sociodemographic Information Form, Beck Depression Scale, Young Internet Addiction Scale and UCLA Loneliness Scale were administered to the participants through online surveys. In the study screening model was used for examining the differences in the levels of internet addiction, depression and loneliness in terms of sociodemographic variables. In addition, the relationship between internet addiction, depression and loneliness levels was examined and the predictors of internet addiction were analyzed in this study. According to the results, a significant difference was found in the internet addiction scores of the participants in terms of depression severity, time spent on the internet, having a social media account and income level. In addition, a positive and significant relationship was found between the participants' internet addiction scores and depression and loneliness. When the predictors of internet addiction were examined, it was concluded that women, those at a younger age, those who spent much time on the internet, and those with higher depression and loneliness scores were at risk for developing internet addiction. In line with the results, this research presents current findings in terms of examining the psychosocial consequences of the Digital Age. It is thought that the research can be supported by further studies.