Lambda siyalotrin etken maddeli insektisintin farklı sıcaklıklarda Dreissena polymarpha'daki bazı biyokimyasal etkilerinin belirlenmesi
Determination of some biocheminal effects of lambda-cyhalothrin active insecticide on Dreissena polymorpha at different temperatures
- Tez No: 730346
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN CIKCIKOĞLU YILDIRIM, DOÇ. DR. OSMAN SERDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde İklim değişikliğinin giderek artması nedeniyle iklim değişikliklerinin birincil göstergesi olarak kabul edilin sıcaklığın etkisi önemli bir hale gelmiştir. Yapılan bu çalışma ile farklı sıcaklıklarda subletal konsantrasyonlarda Lambda Cyhalotrin'e 24 ve 96 saat boyunca maruz kalan Dreissena polymorpha 'da maruziyet sonrası, nörotoksisitenin bir göstergesi olan AChE ile oksidatif stres biyobelirteçleri katalaz (KAT) ve Süperoksit Dismutaz (SOD) enzim aktiviteleri ile Glutatyon (GSH) ve Malondialdehit (MDA) seviyelerindeki değişimlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla SOD, KAT, AChE aktiviteleri ile GSH ve MDA düzeyleri ticari kitler kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; Lambda cyhalothrin uygulamasımasına bağlı olarak MDA seviyelerinde istatistiksel olarak önemli artış bulunurken, GSH seviyelerinde ise bir azalış saptanmıştır. AChE seviyelerinde; genel olarak bir inhibisyon gözlenmiştir. Bu inhibisyon, özellikle yüksek doz lambda-Cyhalothrin uygulanan gruplarda görülmektedir.. Uygulama sürelerine bağlı olarak inhibisyon düzeylerinin arttığı da saptanmıştır. SOD enzim aktivitesi ise azalırken KAT enzim aktivitesi uygulama dozuna bağlı olarak artmıştır. Farklı sıcaklık uygulamalarının Lambda-cyhalothrin'in toksik etkileri üzerine farklı etkiler meydana getirdiği görülmüştür. Bu çalışmada uygulanan konsantasyonlarda lambda-cyhalothrinin oksidatif strese ve nörotokisiteye neden olduğu ve Lambda-cyhalothrin'in toksisitesinin sıcaklığa bağlı olarak değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, due to the increasing climate change, the effect of temperature, which is considered as the primary indicator of climate change, has become important. In this study, it was aimed to determine the changes in AchE activities, which is an indicator of neurotoxicity, and oxidative stress biomarkers catalase (KAT) and Superoxide Dismutase (SOD) enzyme activities and Glutathione(GSH) and Malondialdehyde (MDA) levels in Dreissena polymorpha exposed to subletal concentrations of Lambda Cyhalotrin at different temperatures for 24 and 96 hours. For this purpose, SOD, KAT, AChE activities and GSH and MDA levels were determined using commercial kits. According to the results obtained; While there was a statistically significant increase in MDA levels due to lambda cyhalothrin administration, a decrease was found in GSH levels. At AChE levels; an overall inhibition was observed. This inhibition is observed especially in the groups administered high-dose lambda-Cyhalothrin. It was also found that the inhibition levels increased depending on the application times.While SOD enzyme activity decreased, KAT enzyme activity increased depending on the application dose. It has been observed that different temperature treatments have different effects on the toxic effects of Lambda-cyhalothrin. It was observed that lambda-cyhalothrin concentrations applied in this study caused oxidative stress and neurotoxicity, and the toxicity of Lambda-cyhalothrin changed depending on the temperature