Öğrencilerde sigara bağımlılığının çocukluk çağı travmaları ve duygu düzenleme güçlüğü ile olan ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of cigarette addiction with childhood traumas and emotion regülation difficulty i̇n students
  1. Tez No: 730345
  2. Yazar: MERVENUR YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Türkiye Salgın Dönemi Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Haritası Projesi (TURBAHAR COVID-19) bünyesinde yapılan bu araştırmanın amacı öğrencilerde sigara bağımlılığının çocukluk çağı travmaları ve duygu düzenleme güçlüğü ile olan ilişkisini inceleyip, karşılaştırmaktır. Örneklem grubu Fagerström Nikotin Bağımlılık Testini cevaplandıran ve öğrenci olan kişilerden oluşmaktadır. TURBAHAR COVID-19 araştırmasına katılan katılımcılardan toplam ''1801'' kişi bu çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan öğrencilerin yaş aralığı 15-25 aralığındadır. Bu çalışma online olarak gerçekleştirilmiştir. Sosyo Demografik Bilgi Formu, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi, Çocukluk Çağı Travma Ölçeği ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 21 programı üzerinden değerlendirilmiştir. Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Değişmezlik Katsayısı ile değişkenler arasındaki ilişkinin yönü ve şiddeti hesaplanmıştır. Bulguların istatiksel olarak anlamlı olup olmadığını değerlendirmek için Tek Yönlü Varyans Analizi uygulanmıştır. Farklılığın hangi gruptan meydana geldiğini tespit etmek amacıyla Tukey-Post-Hoc Testi yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre sigara bağımlılığı ile çocukluk çağı travmaları arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sigara bağımlılığı ile duygu düzenleme güçlüğü arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öğrencilerde sigara bağımlılığı özellikleri, sosyodemografik özelliklere göre farklılık göstermektedir. Çocukluk çağı travmaları ve duygu düzenleme güçlüğü arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which was carried out within the scope of Turkey Epidemic Addiction and Mental Health Map Project (TURBAHAR COVID-19), is to examine and compare the relationship between cigarette addiction and childhood traumas and emotion regulation difficulty in students.A total of“1801”participants from the TURBAHAR COVID-19 research were included in this study. The age range of the students participating in the study is between 15-25. The age range of the students participating in the study is between 15-25. This study was conducted online form. Socio-Demographical Information Form, Fagerström Nicotine Addiction Test, Childhood Trauma Scale and Emotion Regulation Difficulty Scale were used. The data were analyzed using the SPSS 21 program. The direction and severity of the relationship between the variables were calculated with the Pearson Product-Moment Correlation Coefficient of Invariance. One-Way Analysis of Variance was applied to evaluate whether the findings were statistically significant. Tukey-Post-Hoc Test was conducted to determine which group the difference occurred. According to the results obtained from the study, a statistically significant relationship was found between cigarette addiction and childhood traumas. A statistically significant relationship was found between smoking addiction and emotion regulation difficulty. Cigarette addiction characteristics of students differ according to sociodemographic characteristics. A significant relationship was found between childhood traumas and emotion regulation difficulty.