6 haftalık post aktivasyon potansiyeli antrenmanlarının dairesel tekme hızına olan etkilerinin incelenmesi
The effects of a 6 week post activation potential trainings on roundhouse kick speed
  1. Tez No: 730367
  2. Yazar: AHMET KAŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İZZET KIRKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı kick boks sporcularına uygulananan 6 haftalık Post Aktivasyon Potansiyeli antrenmanlarının dairesel tekme hızına olan etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya Türkiye Kick Boks Federasyonunca lisanslı, şampiyonalara katılmış, spor yaşları en az 4 yıl olan, yaşları 16 – 25 aralığında değişen, boy uzunlukları 160 cm ile 185 cm arasında değişen, sağlıklı 24 erkek kick boks sporcusu gönüllü olarak katılmıştır. [Kontrol Grubu (K.G, n=8, vücut ağırlığı: 70,85±5,39 kg; boy uzunluğu: 1,78±0,02 m; yaş: 21,42±3,45 yıl), Antrenman Grubu (A.G, n=8, vücut ağırlığı: 63,5±9,81 kg; boy uzunluğu: 1,73±0,08 m; yaş: 18,87±2,03 yıl) ve Post Aktivasyon Potansiyeli Grubu (PAP, n=8, vücut ağırlığı: 73,87±15,30 kg; boy uzunluğu: 1,75±0,08 m; yaş: 18,12±2,03 yıl]. 6 hafta süren çalışmada PAP grubu haftada üç gün antrenmanlarının ana evresi öncesinde 1 tekrar maksimalin %90'ı (1TM %90) 3x3 back squat yaptıktan sonra 8 dk dinlenip kum torbasına 40 sağ – 40 sol dairesel tekme atmış ve antrenmanına devam etmiştir. A.G. haftada üç gün kick boks antrenmanlarına devam ederken K.G. kick boks antrenmanı yapmamıştır. Sürecin etkilerinin dairesel tekme hızına etkilerini değerlendirmek için her üç gruba da çalışma başlangıcında ilk ölçüm, üçüncü hafta sonunda ara ölçüm ve altıncı hafta sonunda son ölçüm olarak akıllı telefon üzerinde Force Data uygulaması kullanılarak gerçekleştirilmiştir. 200 örneklem hızında (200hz) hız (m/s) olarak alınan ölçümlerde akselerometre görevi gören akıllı telefon katılımcının dominant ayağının lateral malleol kemiği üzerine sabitlenmiş ve kum torbasına dairesel tekme atması istenmiştir. Ön test, ara test ve son test arasındaki farklar tek yönlü varyans analizi (ANOVA), farklılıkların nereden kaynaklandığını bulabilmek için post hoc testlerinden Bonferroni testi ve Zaman x grup etkileşim farklarını gözlemlemek için ise karışık dizayn Anova kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of 6-week Post Activation Potential training applied to kickboxers on roundhouse kick speed. The characteristics of 24 healthy male kickboxers who voluntarily participated in the research are as follows: licensed by the Turkish Kick Boxing Federation, participated in the championships, have a sports age of at least 4 years, ages between 16 and 25, and heights between 160 cm and 185 cm. [Control Group (C.G, n=8, bodyweight: 70.85±5.39 kg; height: 1.78±0.02 m; age: 21.42±3.45 years), Training Group (T.G, n=8, bodyweight: 63.5±9.81 kg; height: 1.73±0.08 m; age: 18.87±2.03 years) and Post Activation Potential Group (PAP, n= 8, bodyweight: 73.87±15.30 kg; height: 1.75±0.08 m; age: 18.12±2.03 years]. In the 6-week study, the PAP group performed 1 repetition of 90% of the maximal (1TM 90%) 3x3 back squat before the main phase of their training three days a week, rested for 8 minutes, kicked the sandbag 40 right - 40 left roundhouse kicks, and continued their training. While T.G. were continuing their kickboxing training three days a week, C.G. didn't do kickbox training. In order to evaluate the effects of the process on roundhouse kick speed, the first measurement at the beginning of the study, the interim measurement at the end of the third week, and the last measurement at the end of the sixth week were made in all three groups by using the Force Data application on the smartphone. In the measurements taken as speed (m/s) at a sample rate of 200 (200hz), the smartphone, which acts as an accelerometer, was fixed on the lateral malleolus bone of the participant's dominant foot and the participant was asked to kick the sandbag in a roundhouse manner. One-way analysis of variance (ANOVA) was used for the differences between the pre-test, mid-test, and post-test, the Bonferroni test was used in the post hoc test to find the source of the differences, and the mixed design ANOVA was used to observe the time x group interaction differences.