Genç futbolcularda alt ekstremiteye uygulanan kan akımı kısıtlama egzersizinin patlayıcı güç performansına akut etkisi
The acute effects of blood flow restriction exercise on explosive power performance in the lower extremities of young football players
  1. Tez No: 898627
  2. Yazar: MERTCAN EBUBEKİR CIMBILAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT EGESOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Performans artışında post-aktivasyon potansiyelinin (PAP) etkili bir yöntem olduğu bilinmektedir. Ancak antrenman veya müsabaka öncesinde yüksek ağırlıklarla yapılan yüklenmeler, sporcularda yorgunluk ve sakatlık riski taşıyabilmektedir. Bu nedenle, son dönemlerde yaygın olarak kullanılan kan akımı kısıtlama (KAK) egzersizlerinin, geleneksel yöntemlere alternatif olabileceği düşünülmektedir. Bu bağlamda, PAP ile KAK egzersizlerinin bir arada kullanılmasının potansiyel faydalar sağlayabileceği öngörülmektedir. Bu çalışmanın amacı, genç futbolculara uygulanan KAK egzersizinin patlayıcı güç performansı üzerindeki akut etkisini incelemektir. Çalışmaya 19 yaş altı (U-19) kategorisinde yer alan 24 erkek futbolcu (yaş 18,29±0,69 yıl, boy uzunluğu 177,23±6,75 cm, vücut ağırlığı 68,4±6,69 kg, antrenman yaşı 9,29± 2,42 yıl) gönüllü olarak katılmıştır. 4 haftalık çalışma süresince, futbolcular randomize ve çapraz döngü yöntemi ile 4 kişiden oluşan 6 gruba ayrılmıştır. Futbolculara sabit skuat egzersizi öncesi algılanan basınç derecesinde ''ağır basınç'' olarak tanımladıkları pratik kan akımı kısıtlama (pKAK) sıkılığı kullanılmıştır. 1. gün 1. grup ısınma sonrası sprint testi (ST), 2. grup ısınma sonrası aktif sıçrama testi (AST), 3. grup %40 yük ve pKAK ile 10 tekrar sabit skuat egzersizi sonrası sprint testi (KAKST), 4. grup %40 yük ve pKAK ile 10 tekrar sabit skuat egzersizi sonrası aktif sıçrama testi (KAKAST), 5 grup 1TM %85 yükle 10 tekrar sabit skuat egzersiz sonrası sprint testi (1TMST) ve 6. grup 1TM %85 yükle 10 tekrar sabit skuat egzersiz sonrası aktif sıçrama testi (1TMAST) uygulanmıştır. Elde edilen değerler arasındaki farklara, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi testi kullanılmıştır. Farkın hangi yöntemden kaynaklandığını belirlemek için Bonferroni post hoc testi yapılmıştır. Futbolcular üzerinde farklı metotlar uygulandıktan sonra elde edilen sprint ve aktif sıçrama test sonuçları karşılaştırıldığında, ortaya çıkan bulgular ST (3,11±0,1 sn), AST (35,6±5,32 cm), KAKST (3,06±0,09 sn), KAKAST (38,42±5,78 cm), 1TMST (3,08±0,96 sn) ve 1TMAST (37,84±5,67) ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
It is well-established that post-activation potentiation (PAP) is an effective method for enhancing performance. However, loading with heavy weights before training or competition can lead to fatigue and increase the risk of injury in athletes. Therefore, blood flow restriction (BFR) exercises, which have become widely used in recent years, are considered a potential alternative to traditional methods. In this context, it is hypothesized that combining PAP with BFR exercises may offer additional benefits. The aim of this study is to examine the acute effects of BFR exercises on explosive power performance in young football players. A total of 24 male football players (age: 18.29±0.69 years, height: 177.23±6.75 cm, body weight: 68.4±6.69 kg, training experience: 9.29±2.42 years) from the U-19 category voluntarily participated in this study. During the 4-week study period, the football players were randomly assigned into six groups of four using a randomized crossover design. Practical blood flow restriction (pBFR) bands, adjusted to the pressure level described as ''heavy pressure'' according to perceived exertion, were used before performing the isometric squat exercise. On the first day, the following tests were performed: the first group performed a sprint test (ST) after the warm-up; the second group performed an active jump test (AJT) after the warm-up; the third group performed 10 repetitions of the isometric squat exercise with 40% load and pBFR followed by a sprint test (BFRST); the fourth group performed 10 repetitions of the isometric squat exercise with 40% load and pBFR followed by an active jump test (BFRAJT); the fifth group performed 10 repetitions of the isometric squat exercise with 85% of 1RM load followed by a sprint test (1RMST); and the sixth group performed 10 repetitions of the isometric squat exercise with 85% of 1RM load followed by an active jump test (1RMAJT). The differences between the obtained values were analyzed using repeated measures variance analysis. To determine the source of the differences, Bonferroni post hoc tests were conducted. When comparing the results of the sprint and active jump tests after applying different methods on the football players, the findings were as follows: ST (3.11±0.1 s), AJT (35.6±5.32 cm), BFRST (3.06±0.09 s), BFRAJT (38.42±5.78 cm), 1RMST (3.08±0.96 s), and 1RMAJT (37.84±5.67 cm).