Şer'iyye sicillerindeki tereke kayıtlarına göre Üsküdar'da iktisadi ve sosyal yaşam (1513-1793)
The economic and social life in Uskudar in the tereke records of the sharia courts (1513-1793)
  1. Tez No: 730387
  2. Yazar: ŞEYMA SÜMEYRA KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR KARADEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Şer'iyye sicilleri, Osmanlı Devleti'nin sosyal ve kültürel tarihinin en önemli kaynaklarındandır. Tereke defterleri genellikle bu sicillerin içerisinde yer alır. Vefat eden kişilerin miraslarının kaydedildiği tereke defterlerinde kişilerin unvanları, meslekleri, ikamet yerleri, giyim kuşam zevkleri, ev eşyaları, mutfak eşyaları, hayvanları, menkul ve gayri-menkul varlıkları gibi hayat tarzlarını ve maddi durumlarını yansıtacak pek çok bilgiler yer almaktadır. Bu bağlamda vefat eden kişilerin sahip olduğu tüm mal varlığını gösteren tereke kayıtları, dönemin sosyo-kültürel ve ekonomik tarihinin aydınlatılmasında önemli bir yere sahiptir. Tezde 1513-1793 yılları arasında Üsküdar şer'iyye sicillerindeki tereke kayıtları taranarak elli dokuz Müslüman kadın, yüz seksen sekiz Müslüman erkek, on iki gayri-Müslim kadın, elli üç gayri-Müslim erkek olmak üzere toplam üç yüz on iki tereke kaydı tespit edilmiş ve değerlendirilmiştir. Bu bilgiler ışığında ortaya çıkan bulgular şekil ve tablolar haline getirilip dönemin çoğunluğunu Müslüman ve erkeklerin oluşturduğu anlaşılan, Müslüman, gayri-Müslim ve kadın-erkek arasındaki sosyal, kültürel ve ekonomik yapı ile gruplar arasındaki benzerlik ve farklılıklar ortaya konulmuştur. Üsküdar'da sosyo-ekonomik hayat üzerine tespitler yapmak bu çalışmanın amaçlarından biri olmakla birlikte, farklı gelir grubundan olan kişilerin servetlerini analiz etmek de çalışmanın bir diğer amacıdır. Bu kapsam dahilinde Üsküdar şer'iyye sicillerindeki tereke kayıtları incelenmiş ve Üsküdar'da kişilerin günlük hayatlarına, servet yapılarına ve refah seviyelerine dair incelemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The records of Şer'iyye are one of the most important sources of the social and cultural history of the Ottoman Empire. Tereke books are usually included in these registers. In the dressage books, where the legacies of deceased persons are recorded, there is a lot of information reflecting their lifestyle, such as titles, professions, place of residence, tastes in clothing, household items, kitchen utensils, animals, movable and immovables . In this context, the tereke records showing all the assets owned by the deceased persons have an important place in the elucidation of the socio-cultural and economic history of the period. Uskudar courts canned in registers estate 1513-1793 years between thesis and fifty-nine Muslim women, one hundred and eighty-eight Muslim men, twelve non-Muslim woman, fifty-three non-Muslim heirloom record identified and a total of three hundred and twelve men were evaluated. In the light of this information, the findings dec decoded into shape and tables and it is understood that Muslims and men made up the majority of the period, the similarities and differences between the social, cultural and economic structure between Muslims, non-Muslims and men and women and groups were revealed. While making determinations on socio-economic life in Uskudar is one of the objectives of study, analyzing the wealth of people from different income groups is another purpose of the study. Within scope, the records of the tereke in the uskudar ser'iyye records were examined and the daily lives, wealth structures and welfare levels of the individuals were examined in Uskudar.