Spor yöneticiliği bölümünde öğrenim gören öğrencilerin benlik saygıları ve öz yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the self-respect and self-efficacy of students who study in the sport management department
  1. Tez No: 730390
  2. Yazar: HAKVERDİ ALTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada spor yöneticiliği bölümünde öğrenim gören öğrencilerin benlik saygıları ve öz yeterlilikleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Fırat Üniversitesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde Spor Yöneticiliği Bölümü'nde öğrenim gören öğrenciler ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak, öğrencilerin benlik saygılarını belirlemek için“Benlik Saygısı Ölçeği”ve öz yeterliliklerini belirlemek için ise“Öz Yeterlilik Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre, Benlik Saygısı ile Öz yeterlilik arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Elde edilen verilere göre cinsiyet, aylık hane geliri ve branş grupları arasında Öz Yeterlilik ve Benlik Saygısı Ölçekleri ve bunların alt boyutları bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. 18 yaş ve altı katılımcıların Davranışı Sürdürme alt boyut puanları, 21-22 yaş grubundaki katılımcılardan daha yüksek olduğu sonucuna erişilmiştir. 18 yaş ve altı katılımcıların Davranışı Tamamlama alt boyut puanları, 19-20 yaş grubu katılımcılardan düşük ve 21-22 yaş grubu katılımcılardan yüksek olduğu belirlenmiştir. Anneleri ilkokul/ortaokul mezunu olanların Depresif Duygulanım alt boyut puanları, anneleri okur-yazar olmayanlardan daha yüksektir. Son olarak düzenli spor yapanların Davranışı Sürdürme, Davranışı Tamamlama, Engellerle Mücadele alt boyut puanları ve Öz Yeterlilik Ölçek puanları düzenli spor yapmayanlara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the self-esteem and self-efficacy of the students studying in the sports management department was examined. The research was carried out with students studying in the sports management department at Fırat University and Muğla Sıtkı Koçman University in the 2019-2020 academic year. As a data collection tool,“Self-Esteem Scale”was used to determine students' self-esteem and“Self-Efficacy Scale”was used to determine their self-efficacy. According to the data obtained, no significant relationship was found between Self-Esteem and Self-Efficacy. According to the data obtained, no statistically significant difference was found between gender, monthly household income and branch groups in terms of Self-Efficacy and Self-Esteem Scales and their sub-dimensions. It was concluded that the Sustaining Behavior sub-dimension scores of the participants aged 18 and under were higher than the participants aged 21-22. It was determined that the Behavior Completion sub-dimension scores of the participants aged 18 and under were lower than the participants in the 19-20 age group and higher than the participants in the 21-22 age group. The Depressive Affect sub-dimension scores of those whose mothers were primary/secondary school graduates were higher than those whose mothers were illiterate. Finally, it was determined that those who exercise regularly have higher scores on the Sustaining Behavior, Completing the Behavior, Fighting with Obstacles and Self-Efficacy Scale scores than those who do not.