Siyasi partilerin seçim beyannamelerinde spor ve gençlik programlarına yaklaşımlarının araştırılması
Researching the approach of political parties to sports and youth programs in election statements
  1. Tez No: 730391
  2. Yazar: HAVVA ŞEBİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Spor, Public Administration, Political Science, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Siyasi partiler, demokrasi ile yönetilen tüm ülkelerin önemli unsurlarındandır. Bu çalışmanın amacı; TBMM içerisinde grup kurmuş olan beş siyasi partinin, iktidar ve muhalefet partilerinin seçim beyannamelerinde spora yönelik hedeflerinin karşılaştırılmasıdır. Bu bağlamda partilerin spora yönelik seçim beyannameleri incelenmiş ve benzerlikler, farklılıklar belirlenmiştir. Çalışmada içerik ve durum çalışması yöntemi tercih edilmiştir. Türkiye'de faaliyet içerisinde bulunan tüm siyasi partiler içinden TBMM'de grup oluşturan beş siyasi partinin seçim beyannameleri çalışmaya dahil edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde içerik analizi yöntemi tercih edilmiştir. Verilerin analiz edilmesinin neticesinde, Türk kültürüne ait“Türk, Türk Milleti”gibi birlik ve beraberliği yansıtan ortak kültürel unsurların siyasi partilerin seçim beyannameleri içerisinde farklı şekillerde yer aldığı saptanmıştır. Çalışma içerisine dahil edilen siyasi partilerin seçim beyannamelerinde vurgu yapılan hususlar; sosyal vatandaşlık, inisiyatif alma becerileri, iletişim, medyatik beceriler, finansal okuryazarlık şeklinde sıralanabilmektedir. Bireylerin sahip olması gereken özellikler dikkate alındığında ise siyasi partilerin birbirlerinden ayrıştıkları görülmektedir. Bu özellikler sosyal ve toplumsal değerler şeklinde vurgulanmıştır. Değerlere en fazla dikkat çeken parti AK Parti iken en az dikkat çeken siyasi topluluk HDP'dir. Değer kaynakları arasında çeşitlilik olması gerektiğini ifade eden ve çeşitliliğe ise en fazla yer veren parti MHP'dir. Çalışma neticesinde siyasi partilerin yayınlamış oldukları seçim beyannameleri, değerler, tutumlar ve değerlerin kaynakları bağlamında bütüncül olarak değerlendirilmiştir. Siyasi partilerin kuruluş aşamasında belli olan en temel amaçları oy çoğunluğunu sağlayarak siyasal iktidarı elde edebilmektir. Birçok siyasi parti kendilerini ifade edebilmek adına halkın anlayacağı vaat ve önerilerini ifade ettiği seçim beyannameleri hazırlamaktadır. Bu çalışmanın amacı; 24 Haziran 2018 yılı genel seçimlerinde (Cumhurbaşkanı Seçimi ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi) yer alan siyasi partilerin seçim beyannamelerinde“spor”konusunda hangi hususlara dikkat ettiklerini ortaya çıkarmaktır. Verilerin elde edilmesinde betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Bu analiz yönteminin tercih edilmesindeki sebep sistematik ve tarafsız sonuçlar ortaya çıkarılmasını sağlamaktır. 24 Haziran 2018 Seçim Beyannameleri üzerinde yapılan içerik analizleri sonucunda spor kavramını Adalet ve Kalkınma Partisi 97, Cumhuriyet Halk Partisi 38, İyi Parti 35, Halkların Demokratik Partisi 19, Vatan Partisi 17 ve Milliyetçi Hareket Partisinin 1 kez kullandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Political parties are an important element in all countries governed by democracy. The aim of this study; It is the comparison of the sports-oriented goals of the five political parties that have established the group in the Grand National Assembly of Turkey in the election manifestos of the ruling and opposition parties. In this context, the parties' election declarations for sports were examined and similarities and differences were determined. Content and case study method was preferred in the study. Election declarations of five political parties that can form groups in the Grand National Assembly of Turkey among all political parties operating in Turkey are included in the study. Content analysis method was preferred in the analysis of the obtained data. As a result of the analysis of the data, it has been determined that the common cultural elements of Turkish culture such as“Turk, Turkish Nation”, which reflect unity and solidarity, are included in the election manifestos of political parties in different ways. The issues emphasized in the election declarations of the political parties included in the study can be listed as social citizenship, initiative taking skills, communication, media skills, and financial literacy. Considering the characteristics that individuals should have, it is seen that political parties differ from each other. These features are emphasized in the form of social and societal values. The party that draws the most attention to values is the AK Party, while the least noticeable political group is HDP. MHP is the party that states that there should be diversity among the value sources and gives the most place to diversity. As a result of the study, the election declarations published by the political parties were evaluated holistically in the context of values, attitudes and sources of values. The most basic purpose of political parties, which is evident during the establishment phase, is to gain political power by gaining the majority of votes. Many political parties prepare election manifestos in which they express their promises and suggestions that the public can understand in order to express themselves. The aim of this study is to reveal which aspects of the“sports”issue in the election declarations of the political parties that took part in the June 24, 2018 general elections (President Elections and 27th Term Deputy General Elections). Descriptive analysis and content analysis methods were used to obtain the data. The reason for choosing this analysis method is to provide systematic and unbiased results. As a result of the content analyzes made on the 24 June 2018 election manifestos, it was determined that the Justice and Development Party 97, the Republican People's Party 38, the Good Party 35, the Peoples' Democratic Party 19, the Vatan Party 17 and the Nationalist Movement Party 1 times.