Türkiye'de iç göçün belirleyicileri üzerine ekonometrik bir model çalışması
A model study on econometric markers of internal migration in Turkey
- Tez No: 730410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT TOPBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnsanlık geçmişi kadar öncelere dayanan göç olgusu, bireylerin farklı sebeplerle yer değiştirme isteklerinin neticesinde oluşan bir kavramdır. Nedense sonuçları ile bireylerin yaşamlarına etki eden göç, terim olarak zamanla farklı nitelikleri taşımış ve incelenmesi gerekli olan bir konu durumuna gelmiştir. Bugüne kadar Türkiye'de iç göç ve dış göç etkilerini oldukça yoğun olarak göstermiştir. Fakat iç göç sürecinin daha aktif olarak gözlemlenmesi sebebiyle bu çalışma da genel olarak iç göç olgusu üzerinde durulmuştur. Buradan hareketle bu çalışmada Türkiye'de iç göçün belirleyicileri üzerine ekonometrik bir model çalışmasının yapılması amaçlanmıştır. Çalışmada ileriye doğru adımsal regresyon tekniği kullanılmış olup, TÜİK 2020 Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminden 81 ilin toplam aldığı ve verdiği göç sayılarına ulaşılarak Türkiye'de iç göç üzerinde etkisi olan faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Değişkenler; illerin aldığı ve verdiği göç sayıları üzerinden net göç sayıları, illerin farklı eğitim düzeylerine ait öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, içme suyu şebekesi bulunan nüfus oranı, il düzeyinde konut satış sayıları, il düzeyinde tüketici fiyat endeksi, Dolar ve Türk Lirası üzerinden kişi başına gayrisafi yurtiçi hasıla ile il düzeyinde suç türü ve suçun işlendiği illere göre cezaevine giren hükümlü sayısı seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of migration, which dates back as far as the history of humanity, is a concept that is formed as a result of individuals' desire to relocate for different reasons. For some reason, migration, which affects the lives of individuals with its results, has had different qualities over time as a term and has become a subject that needs to be examined. So far, Turkey has shown the effects of internal and external migration quite intensely. However, due to the fact that the internal migration process is observed more actively, this study focuses on the phenomenon of internal migration in general. From this point of view, in this study, it is aimed to conduct an econometric model study on the determinants of internal migration in Turkey. In the study, in order to determine the long-termrelationships between the net migration rate and GDP percapita, the rate of the population with higher education and the housingpriceindex; data of the 5 provinces with the highestnumber of immigrants in Turkey in the period of 2010-2019 which is after the 2008-2009 global economic crisis and before the Covid-19 pandemic were used. In the Westerlundcointegration test, which was conducted to determine the cointegrationrelationships between the variables; it has been determined that there is a long-termcointegrationrelationships between net migration rate and GDP percapita, population with higher education and housingpriceindex. In addition, as a result of the AMG test performed to determine the direction and degree of the independent variables' (GDP percapita, the rate of the population with higher education and housingpriceindex) effects on the dependentvariable (Net migration rate); it was seen that GDP percapita and the rate of the population with higher education have a positive and significant effect on net migration rate while the housingpriceindexdidn't have a significant effect.