Erich Fromm düşüncesinde değerler ve eğitim
Values and educationin the thought of Erich Fromm
- Tez No: 730447
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HALUK ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma amaç olarak modernizm ve postmodernizmin etkisinde kalan dünyada yaşayan Erich Fromm'un eserlerinde var olan değer felsefesini irdelemeyi ve eğitim ile olan ilişkisini ortaya koymayı hedeflemiştir. Bir filozof, bir sosyolog, bir ruh bilimci olan Fromm'un içinde bulunduğu dönem ve kendinden sonraki dönemlerde toplumun bir parçası ve uyum sağlayıcısı olan insana özgü temellendirmeleri, önermeleri ve bunu eğitimle bağdaştırmasına dair görüşlerinin sunulması ve incelenmesi bu çalışmanın amaçlarındandır. Bu çalışma ile Fromm'un eserlerinde insan ve toplum incelemesi ile ortaya koyduğu değer ve değerleri gerek kendi yazınları gerekse onun çerçevesinde incelemelerle ortaya konmuş araştırmalar ile görünür hale getirmek hedeflenmektedir. Bu çalışma nitel bir çalışma olarak planlanıp önce Türkçe literatür taramasına gidilmiştir. Bu taramaya Erich Fromm'u daha anlaşılır ve derin inceleyebilmek adına önce hayatı ele alınıp sonrasında kuramını temel kavramları içerik analizi yöntemiyle yorumlanmış ve araştırmanın amacına yönelik değer anlayışı ve değerleri Erich Fromm'un düşünce sistemi içerisinde sunulmuştur. Araştırma sırasında edinilen bilgiler Fromm'un psikanalist olarak çıktığı yolculuğunda değişen düşünce sisteminin incelenmesine olanak sağlamıştır. Fromm'u diğer ruh bilimcilerden ayıran aynı zamanda sosyoloji ve felsefeye ilişkin yaptığı araştırmalar ve ortaya koyduğu düşünceler olmuştur. Fromm için eğitimin ailede başladığını ve ailenin aynı zamanda toplumun kuruluşunda en önemli düzen verici olduğunu düşündüğü görülmüştür. Aynı zamanda Erich Fromm değerleri sadece dini öğelerle açıklamayı bırakıp insanın duygu dünyası üzerindeki anlamlandırmaları da sunmuştur. Çağdaş topluma geçiş sürecinde kendini tanıma ve doğayla ayrışmasında gücünü bulma arayışında olan insan çareyi yine eğitimde bulmuştur. Erich Fromm gibi çok yönlü düşünürlerin çağdaş toplum eleştirileri ve düşünceleri eğitimde bazen köklü bazen de küçük değişiklikler ortaya koymuştur. Bir toplumun üyesi olabilmenin birincil şartı olan toplumun kültürü ve dolayısıyla değerleri önce aile sonra da eğitim ile yeni nesillere aktarılabilmiştir. Fromm'un kuramının temelini oluşturan özgürlük ve bunun devamında gelen değerler eğitimin şekillenmesi için en büyük araçtır. Bu araçların daha anlaşılır ve düzenlenebilir hale gelebilmesi ise ancak Erich Fromm gibi çok yönlü düşünürlerin bilinirliği ve araştırılması ile mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the concept of concept existing in the structure of Erich Fromm, who lives in the life of modernism and post-modernism, and what it is with education. The aims of this study are to present and examine the views of Fromm, a philosopher, a sociologist, and a psychologist, on the human-specific justifications and propositions that are a part and adaptor of the society in his period and in the following periods, and how he associates this with education. With this study, it is aimed to make the values that Fromm reveals through the study of human and society visible in his works, both in his own literature and in the researches that have been revealed within its framework. This study was planned as a qualitative study and first of all, Turkish literature was searched. In order to examine Erich Fromm in a more understandable and deep way, first of all, his life was discussed, then the basic concepts of his theory were interpreted with the content analysis method and the values for the purpose of the research were presented in Erich Fromm's framework. The information gained during the research allowed Fromm to examine the changing thought system in his journey as a psychoanalyst. What distinguishes Fromm from other psychologists is his research and thoughts on sociology and philosophy. It has been seen that Fromm thinks that education begins in the family and that the family is also the most important organizer in the establishment of society. At the same time, Erich Fromm stopped explaining the values only with religious elements and presented the meanings on the emotional world of the human being. In the process of transitioning to modern society, people who seek to find their strength in self-knowledge and separation from nature have found the solution in education. Contemporary society critiques and thoughts of versatile thinkers such as Erich Fromm have revealed sometimes radical and sometimes minor changes in education. The culture and therefore the values of the society, which is the primary condition of being a member of a society, could be transferred to the new generations first by the family and then by education. Freedom, which forms the basis of Fromm's theory, and the values that follow it are the greatest tool for shaping education. Making these tools more understandable and editable will only be possible with the awareness and research of versatile thinkers such as Erich Fromm.