Ebeveyn okuma motivasyonunun ilkokul öğrencilerinin okuma alışkanlığı ve okuma tutumu ile ilişkisi
The relationship of parent reading motivation with reading habits and reading attitudes of primary school students
  1. Tez No: 730446
  2. Yazar: EMİNE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF SÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı ebeveyn okuma motivasyonu ile çocuklarının okuma alışkanlığı ve okuma tutumu ile ilişkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda ilişkisel tarama modeli yöntemi kullanılmıştır. Araştırma 2020-2021 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Gaziosmanpaşa ilçesine bağlı devlet okullarında öğrenim gören 335 ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi ve ebeveynleri ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu (EK-1)”, Schutte ve Malouff tarafından geliştirilen Yıldız, Yıldırım, Ateş ve Çetinkaya (2013) tarafından Türkçeye uyarlanan“Yetişkin Okuma Motivasyonu'' ölçeği, Esen Aygün (2019) tarafından geliştirilen ”İlkokul Öğrencileri İçin Okuma Alışkanlığı'' ölçeği ve Susar Kırmızı (2006) tarafından geliştirilen“Okumaya Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Kullanılan veri toplama araçlarından elde edilen veriler istatistik programı ile analiz edilmiştir. Betimsel istatistik yöntemlerinden aritmetik ortalama, standart sapma değerleri, frekans değerleri, yüzde işlemleri, tek örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), ölçeklerdeki alt boyutları incelemek için Post-Hoc Tukey testi kullanılmıştır. Değişkenler arasında ilişkiyi belirlemek için ise Pearson Momentler Çarpımı korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Bu araştırma sonucunda ebeveyn okuma motivasyonları ile öğrencilerin okuma alışkanlığı ve okuma tutumu arasında düşük düzeyde de olsa pozitif yönlü bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between parental reading motivation and their children's reading habits and reading attitudes. For this purpose, the relational screening model method was used. The research was carried out with 335 fourth grade primary school students and their parents studying in public schools in the Gaziosmanpaşa district of Istanbul in the 2020-2021 academic year. Easily accessible case sampling, one of the purposive sampling methods, was used to determine the study group. In the research, as data collection tools,“Personal Information Form (EK-1)”,“Adult Reading Motivation”scale developed by Schutte and Malouff, adapted to Turkish by Yıldız, Yıldırım, Ateş and Çetinkaya (2013) and“Adult Reading Motivation”scale developed by Esen Aygün (2019).“Reading Habits Scale for Primary School Students”and“Attitude Scale Towards Reading”developed by Susar Kırmızı (2006) were used. The data obtained from the data collection tools used were analyzed with the statistical program. Arithmetic mean, standard deviation values, frequency values, percentage operations, one-sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) from descriptive statistical methods and Post-Hoc Tukey test were used to examine the sub-dimensions in the scales. Pearson Product-Moment correlation analysis was used to determine the relationship between the variables. As a result of this research, it was found that there is a positive relationship, albeit at a low level, between parental reading motivations, students' reading habits and reading attitudes.