Kış sporlarında seçilmiş branşlardaki milli takım sporcularının sportif sorunlarla başa çıkma becerileri ve performans stratejilerinin incelenmesi
National team athletes in selected branches in winter sports to with sports problems and examination of performance strategies
- Tez No: 730452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞİRİN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada kış sporlarında seçilmiş branşlardaki milli takım sporcularının sportif sorunlarla başa çıkma becerileri ve performans stratejilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma tekniklerinden olan tarama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmamızın verileri, Kış sporlarında seçilmiş branşlardaki mili takım sporcularının Demografik Bilgileri, Sportif Sorunlarla Başa Çıkma Becerileri Ölçeği (ACSI-28) ve Psikolojik Performans Stratejileri Envanteri (TOPS) olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın evrenini Türkiye Kayak Federasyonu bünyesinde bulunan tüm milli takım sporcuları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Türkiye Kayak Federasyonu içinde faal olarak yer alan farklı branşlardanrastgele seçilmiş U-16, U-18 ve Büyükler kategorisinde bulunan 61'i erkek 42 si kadın olmak üzere toplam 103 kişi oluşturmaktadır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS 25 paket programı kullanılmıştır. Değişkenlerin normal dağılımdan gelme durumları araştırılırken birim sayıları nedeniyle Kolmogorov-Smirnov testinden yararlanılmıştır. Sonuçlar yorumlanırken anlamlılık düzeyi olarak 0,05 kullanılmış olup; p0,05 olması durumunda ise anlamlı bir farklılığın olmadığı belirtilmiştir. Gruplar arasındaki farklılıklar incelenirken değişkenlerin normal dağılımdan gelmemeleri nedeniyle Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H Testinden yararlanılmıştır. Değişkenler arası ilişki incelenirken normal dağılımdan gelmemeleri nedeniyle Spearman Korelasyon testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre Sportif Sorunlarla Başa Çıkma Becerilerinin hedef belirleme, konsantrasyon, baskı altında yüksek performans gösterebilme alt boyutları, cinsiyet, yaş, eğitim durumu, branş, yaş kategorisi, yaşadığı şehir-bölge, millilik derecesi, haftalık antenman süresi ve aile eğitim durumuna göre anlamlı farklılık gösterirken tecrübe ve aile gelir durumuna göre anlamlı farklılık göstermediği anlaşılmıştır. Tecrübe durumu ile kaygıdan uzak olma, güven ve başarı güdüsü ve antrenörlük durumu alt boyutları arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Sportif sorunlarla başa çıkma becerileri ölçeği alt boyutları ile aile gelir durumu arasında ise anlamlı fark yoktur sonucuna ulaşılmıştır. Psikolojik Performans Stratejileri Ölçeği yarışma alt boyutlarından hedef belirleme, uyarılma, gevşeme, imgeleme, kendi kendine konuşma, duygusal kontrol ile yaş, eğitim durumu, tecrübe, yaş kategorisi, millik derecesi ve haftalık antrenman süresi arasında anlamlı fark bulunurken; cinsiyet, branş, yaşadığı şehir-bölge, aile eğitim durumu ve aile gelir düzeyi arasında alt boyutlar açısından anlamlı fark bulunamamıştır. Psikolojik Performans Stratejileri Ölçeği antrenman alt boyutlarından hedef belirleme, duygusal kontrol, uyarılma, dikkat kontrolü, gevşeme, kendi kendine konuşma ve imgeleme ile yaş, eğitim, branş, tecrübe, yaş kategorisi, millilik derecesi, haftalık antrenman süresi, aile eğitim durumu ve aile gelir düzeyi arasında anlamlı farklılık tespit edilirken cinsiyet ve yaşanılan şehir-bölge arasında alt boyutlar açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır. Sportif sorunlarla başa çıkma beceri ölçek düzeyleri ile Performans Stratejileri Ölçeği yarışma ve antrenman boyut düzeyleri arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkiye rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to examine the skills and performance strategies of the national team athletes in selected branches in winter sports to cope with sportive problems. The research was carried out with the scanning method, which ia one of the quantitative research techniques. The data of our research consists of three parts: Demographic Information of national team athletes in selected branches in winter sports, Skills for Coping with Sporting Problems Scale (ACSI-28) and Psychologial Performance Strategies Inventory (TOPS). The universe of the research consists of all national team athletes within the body of the Turkish Ski Federation. The sample of the research, on the ather hand, consists of a total of 103 people, 61 men and 42 women , randomly selected from different branches within the Turkish Ski Federation, in the U-16, U-18 and Senior Categories. While evaluating the findings abtained in the study, SPSS 25 package program was used for statistical analysis. The Kolmogorov-Smirnov test was used due to the number of units while investigating the normal distribution of the variables. While interpreting the results, 0,05 was used as the significance level; ıf p0,05. Mann Whiney U and Kruskal Wallis H tests were used when examining the differences between the groups, since the variables did not come from a normal distribution. While examining the relationship between the variables, Spearman Correlation test was applied because they did not come from a normal distribution. According to the findings, sub-dimensions of Coping with Sportive Problems Skills such as goal setting, concentration, high performance under pressure, gender, age, education level, branch, age category, city - region where they live, nationality degree, weekly training period and family education level. While there was significant difference, it was understood that there was no signifiacant difference according to experience and family income. A significant difference was found between the experience and the sub-dimensions of being free from anxiety, confidence and success motivation, and coaching status. It was concluded that there was no significant difference between the sub-dimensions of the scale of coping with sportive problems and family income. While there is a significant difference between goal setting, arousal, relaxation, imagination, self-talk, emational cantrol and age, educational status, experience, age category, mile degree an weekly training duration, which are the sub-dimensions of the Psychological Perfomance Strategies Scale; no significant difference was found between gender, branch, city-region, family education level, and family income level in terms of sub-dimensios Psychological Performance Strategies Scale's training sub-dimensions include goal setting, emotinoal control, arousal, attention control, relaxation, self-talk and imagery and age, education branch, experience, age category, nationality degree, weekly training time, family education status and family income. There was no significant difference between gender and city-region in terms of sub-dimensions. A statistically significant relationship was also found between the skill scale levels of coping with sportive problems and the competition and training dimension levels of the performance strategies scale.