Farklı kültürlerde boş zaman davranışları: Süryaniler örneklemi
Leisure behaviors in different cultures: The sample of Syrians
- Tez No: 730461
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEKİN HAMDİ BAŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Boş zaman rekreatif etkinlikleri, çalışma ve diğer zorunlu ihtiyaçlara ayrılan zamanın dışında kalan, insanların dinlenmek, yenilenmek, sosyalleşmek, eğlenmek amacıyla çeşitli rekreasyonel faaliyetlerde bulunduğu zaman dilimi olarak tanımlanmaktadır. Teknolojiyle birlikte sürekli değişen ve gelişen dünyada boş zaman kavramı farklı değerler kazanmıştır. Her dönemde farklı şekillere bürünse de genel olarak dinlenmek ve eğlenmek üzerine kurulmuştur. Kendilerine rekreasyonel faaliyet için zaman ayıran bireylerin bu zamanı nasıl geçirmek istediklerine dair alternatifler özellikle kentlerde oldukça artmıştır ancak yetersiz bütçe, uzun çalışma saatleri, küçük şehirlerdeki imkanların kısıtlı olması gibi sınırlılıklar da engel teşkil etmektedir. Rekreasyonel faaliyetlerin çeşitlilik göstermesinde etnik, inanç ve kültürel farklılık gibi unsurların da etkileri bulunmaktadır. Etnik kimlik; bir toplum içinde yaşayan, çoğunluğun dışında kalan; ortak din, dil, tarih ve kültüre sahip olan grup olarak tanımlanmaktadır.Türkiye'de Kürt, Süryani, Zaza, Arap, Ermeni, Laz, Çerkez, Gürcü, Rum, Yezidi gibi bir çok etnik grup bir arada yaşamaktadır. Özellikle Mardin çevresi bir çok etnik grubu bir arada barınmaktadır. Demografik özelliklerin, kutsal,geleneksel ve kültürel kabul edilen unsurların, boş zaman davranışlarına yönelik etkilerinin araştırılması ihtiyaç duyulan rekreasyonel faaliyetlerin gelişmesi için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Leisure recreation activities is define as a period of time, which excluded from the time allocated for the work and other vital needs, to socialize, to take part in various recreational activities with the intent of having time. Leisure concept has gained different values in the consistently changing and improving world with the technology. Much as having different forms in each period, generally ıt has built on the concept of having fun and resting. Alternatives regarding how individuals, allocating time to themselves for recretional activity, want to spend that time have increased especially in cities but limitations such as shoestring budget, long working hours, restricted opportunities in small cities pose an obstacle. Factors like ethnic, belief and cultural differences have also impacts in the diversity of recretional activities. Ethnic identitiy is defined as a group living in a community, excluded from the majority, having common language, religion, history and culture. In Turkey many ethnic groups such as Kurd, Zaza, Assyrian, Laz, Armenia, Circassian, Georgian, Arab, Greek, Yazidi live together. Investigating of effects of demographical properties, factors accepted divine, traditional and cultural, for leisure attitudes is important required recretional activities to improve. In this study impact of cultural properties of Assyrians living in Mardin, Midyat with different ethnic identities on the leisure attitudes was investigated. 25 people taking part in the study voluntarily were negotiated and the impact of their own cultural features on the leisure attitudes was studied. According to the data obtained, the leisure attitudes of middle aged and older people is gathering around a church. They remarked that they sat and chatted in a cafe after worship, kept their traditions in bairams and religious and special days, weddings, christening. Young people under 25 said that they spent their leisure time doing shopping, coming together with their friends in cafes or surfing on social media. Middle aged people stated that they thought their leisure attitudes reflected their cultural features, however, young people under 35 signified that they didn't think their leisure attitudes reflected their cultural features. Generally they put into words that their leisure attitudes entertained them and made them happy.