Farklı kültürlerde boş zaman davranışları: Gürcüler örneklemi
Leisure behaviors in different cultures: Georgians sample
  1. Tez No: 923197
  2. Yazar: CEREN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEKİN HAMDİ BAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç:Bu çalışmanın amacıOrdu Fatsa da yaşayan Gürcülerin serbest zaman rekreasyonel faaliyetlerinin incelenmesidir. Boş zamanlarda yapılan etkinliklerin kültürel özellikleri yansıtması ve bu özelliklerin nesilden nesile devamlılığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini Ordu'nun Fatsa ilçesinde yaşayan Gürcü halkı oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise burada yaşayan ve basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 20 kişi oluşturmaktadır.Çalışma görüşme formu kullanılarak yapılmıştır.Görüşme formunda katılımcılara; demografik özellikleri, günlük çalışma saatleri, ne kadar uyudukları, kalan boş zamanlarını kimlerle nasıl geçirdiği, yeterli olup olmadığı, boş zaman faaliyetlerinin kültürel özellikleri yansıtıp yansıtmadığı sorulmuştur. Sonuçlara içerik analiz yöntemi kullanılarak ulaşılmıştır. Demografik özelliklerinin dağılımı ise SPSS 26 lisanslı istatiksel paket programı kullanılarak belirlenmiştir. Verilen analizinde öncelikli olarak betimleyici istatistik yöntemleri (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma vb.) kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmadan elde edilen verilere göre katılımcıların serbest zamanlarını nasıl geçirdiği ve kültürel özelliklerini ne derecede yansıttığı ortaya konulmuştur. Sonuç: Araştırmadan elde edilen verilere göre Gürcü'lerin boş zamanlarda yapılan etkinliklerin kültürleşme sonucu bir standartlaşmaya gidildiği, etnik kültür yaşamın her boş zamanlarında yaşatılmaya çalışıldığı görülmüştür.Çalışmamızda bireylerin daha pasif rekreatif etkinliklere katılım gösterdiği belirlenmiş.Boş zaman değerlendirme durumları göz önüne alındığında ise Gürcü kültürü ile diğer kültürler arasında kendi grup etkinlikleri dışında çok fazla farklılığın olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Theaim of thisstudy is to examinethefree time recreationalactivities of Georgiansliving in Ordu Fatsa. It is aimed to investigatetheactivitiescarriedout in leisure time to reflectculturalcharacteristicsandthecontinuity of thesecharacteristicsfromgeneration to generation. MaterialandMethod:Thepopulation of theresearchconsists of Georgianpeopleliving in the Fatsa district of Ordu. Thesample of theresearchconsists of 20 peopleliving here andselectedbysimplerandomsamplingmethod. Thestudywasconductedusing an interview form. Intheinterview form, theparticipantswereasked; They wereaskedabouttheirdemographiccharacteristics, dailyworkinghours, how much they sleep, withwhom they spendtheirremainingfree time, whether it is sufficient, andwhethertheirfree time activitiesreflectculturalcharacteristics. Theresultswerereachedusingthecontentanalysismethod. Thedistribution of demographiccharacteristicswasdeterminedusingthe SPSS 26 licensedstatisticalpackage program. Descriptivestatisticalmethods (frequency, percentage, mean, standarddeviation, etc.) wereprimarilyused in thegivenanalysis. Results:According to thedataobtainedfromthestudy, it wasrevealed how theparticipantsspenttheirfree time and to whatextent they reflectedtheirculturalcharacteristics. Conclusion:According to thedataobtainedfromtheresearch, it has beenobservedthattheactivitiescarriedout in Georgians' free time havebecomestandardized as a result of acculturation, andthatethnicculture is tried to be keptalive in everyfree time of life. Inourstudy, it has beendeterminedthatindividualsparticipate in morepassiverecreationalactivities. Whenthefree time evaluationsituationsaretakenintoconsideration, it has beenobservedthatthere is not muchdifferencebetweenGeorgiancultureandotherculturesexceptfortheirowngroupactivities.