Serbest fleplerin alt ekstremite rekonstrüksiyonunda kullanımı
The use of free flaps in lower extremity reconstruction
- Tez No: 730460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLDA RIFAT ÖZAKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Serbest flepler rekonstrüktif cerrahide artık çok önemli bir yer tutmaktadır. Serbest flep ameliyatlarındaki başarısızlık hem cerrahi ekip hem de hastalar için morbidite hatta mortalite yaratabilecek durumlar oluşturmaktadır.Alt ekstremite rekonstrüksiyonunda ise birçok yöntem tanımlanmıştır. Alt ekstremite fonksiyonel açıdan çok önemlidir. Alt ekstremitenin rekonstrüksiyonu sağlanırken bütünlüğünün ve fonksiyonelliğinin korunması ise daha da önemlidir. Defektin etiyolojisi, büyüklüğü, yerleşim yeri ve kullanılan yöntem cerrahi sonuçları etkiler. Bu çalışmanın amacı alt ekstremite rekonstrüksiyonunda çeşitli sebeplerle oluşan defektlere en uygun rekonstüksiyon yöntemini araştırarak yol gösterici olmaktır. Gereç ve Yöntem: 2016 - 2021 yılları arasında alt ekstremite rekonstüksiyonu için serbest flep ameliyatı yapılan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. 73 serbest flep vakasında flep başarısına ve komplikasyonlarına etki edebilecek hasta ile ilişkili, preoperatif, intraoperattif etkenler değerlendirildi. Komplikasyonlar için vakalara puan verildi. Hiç komplikasyon olmaması 1, medikal tedavi gerektirecek komplikasyonlar 2, cerrahi müdahale gerektirecek komplikasyon olması 3, flep başarısızlığı veya hastanın ölmesi 4 puan olarak değerlendirildi. Vakada birden çok durum varsa en yüksek puan komplikasyon puanı kabul edildi. Veriler IBM SPSS Statistics programında değerlendirildi ve uygun analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Free flaps have a critical position in reconstructive surgery. Failure of a free flap surgery is a morbidity both patient and surgery team, even can be mortal for patients. For lower extremities, there are several methods for reconstruction. Functions of the lower extremity are highly essential for human body. It is even more important to preserve its integrity and functionality while reconstructing the lower extremity. The etiology, size, location of the defect and the method used affect the surgical results. This study aims to guide the lower extremity reconstruction by investigating the most appropriate reconstruction method for defects caused by various reasons. Patients and Methods: Patients who underwent free flap surgery for lower extremity reconstruction between 2016-2021 were evaluated retrospectively. Patient- related, preoperative, and intraoperative factors that may affect flap survival and complications in 73 free flap cases were evaluated. Cases were scored for complications. No complications were scored as 1, complications requiring medical treatment 2, complications requiring surgical intervention 3, flap failure or death of the patient were evaluated as 4 points. If there is more than one condition in the case, the highest complication score was accepted. The data were evaluated in the IBM SPSS statistics program and appropiate analysis was made.