Romatoid artrit hastalarında Micro-RNA 223 ve Micro-RNA 125b düzeylerinin hastalık aktivasyonu ile ilişkisi
The association of Micro-RNA 223 and Micro-RNA 125b levels with disease activation in Rheumatoid arthritis patient
- Tez No: 730484
- Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKIN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç ve hipotez: Bu çalışmada RA'lı hastalarda serum miRNA-223 ve miRNA-125b düzeylerinin belirlenmesi ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması, serum miRNA-223 ve miRNA-125b düzeylerinin hastalık aktivasyonu ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda iki tane hipotez oluşturulmuştur. Bu hipotezlerden ilki“serum miRNA-223 ve miRNA-125b düzeylerinin RA'lı hasta ve sağlıklı kontrol grupları arasında farklı düzeyde olduğudur”. Araştırmanın ikinci hipotezi ise“RA'lı hasta grubunda serum miRNA-223 ve miRNA-125b düzeylerinin hastalık aktivasyonu ile birlikte arttığıdır”. Yöntem: Çalışmamıza 18-80 yaş aralığında 30 RA hastası, yaş ve cinsiyete uygun olarak eşlendirilen 20 sağlıklı gönüllü (kontrol grubu) toplam 50 olgu dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak, literatür doğrultusunda geliştirilen olgu rapor formu kullanılmıştır. Hastaların anamnez fizik muayene bulguları, ESH, CRP, RF, anti-CCP, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri, DAS-28 skorları olgu rapor formuna kayıt edilmiştir. Hastalardan rutin poliklinik kontrol esnasında çalışma hakkında bilgilendirilip onam alınarak birer tüp kan alınıp toplanmış, bu toplanan kanlar genetik laboratuarında çalışılmış ve serum miRNA-223 ve miRNA-125b düzeyleri elde edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 30 RA hastası 20 sağlıklı kontrol olmak üzere toplamda 50 kişi dahil edilmiştir. RA ve kontrol grupları arasında sosyodemografik özellikler açısından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir fark tespit edilmemiştir. Katılımcıların laboratuvar değerleri gruplar arasında karşılaştırıldığında CRP, RF, Anti CCP, miRNA-125b değerlerinin RA hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür. DAS-28 skor gruplaması ile miRNA-223 ve miRNA-125b parametreleri arasında istatisitiksel olarak anlamlı düzeyde bir ilişki saptanmamıştır. Hastalık aktivasyon göstergelerinden CRP ile miRNA-125b arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde pozitif korelasyon tespit edilmiştir. Sonuç: Yaptığımız çalışmamızın bulgularına dayanarak şu sonuçlar çıkarılabilir: miRNA-125b düzeyinin RA'lı hastalarda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek tespit edildiği görüldü ve hastalık aktivasyonu göstergelerine baktığımızda CRP ile miRNA-125b arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde pozitif korelasyon vardı . Tüm bu sonuçlara göre miRNA-125b düzeyi RA hastalık aktivasyonunu değerlendirmede önemli bir yere sahip gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective and hypothesis: In this study, it was aimed to determine serum miRNA-223 and miRNA-125b levels in patients with RA and to compare them with healthy controls, and to investigate the relationship between serum miRNA-223 and miRNA-125b levels and disease activation. Two hypotheses were formed for the purpose of the study. The first of these hypotheses is that“serum miRNA-223 and miRNA-125b levels are different between RA patients and healthy control groups”. The second hypothesis of the study is that“serum miRNA-223 and miRNA-125b levels increase with disease activation in the patient group with RA”. Method: A total of 50 cases, 30 RA patients aged 18-80 years, and 20 healthy volunteers (control group) matched for age and sex were included in our study. A case report form developed in line with the literature was used as a data collection tool. The patients' anamnesis, physical examination findings, ESH, CRP, RF, anti-CCP, kidney and liver function tests, DAS-28 scores were recorded in the case report form. During the routine outpatient control, the patients were informed about the study and their consent was obtained, and a tube of blood was collected and studied in the genetic laboratory, and serum miR-223 and miRNA-125b levels were obtained. Results: A total of 50 people, including 30 RA patients and 20 healthy controls, were included in the study. No statistically significant difference was found between the RA and control groups in terms of sociodemographic characteristics. group, AST value was found to be statistically significantly higher in the control group. No statistically significant correlation was found between DAS-28 score grouping and MiRNA-223 and MiRNA-125b parameters. A statistically significant positive correlation was found between CRP and miRNA-125b, one of the disease activation indicators. Conclusion: Based on the findings of our study, the following conclusions can be drawn: miRNA-125b level was found to be statistically significantly higher in patients with RA, when we looked at the disease activation indicators and there was a statistically significant positive correlation between CRP and miRNA-125b. According to all these results, miRNA-125b level seems to have an important place in evaluating RA disease activation