Skleroderma hastalarında hastalık özelliklerinin yaşam kalitesine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of disease characteristics on quality of life in patients wi̇th sytemic sclerosis
- Tez No: 730485
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN YARGUCU ZİHNİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Sistemik skleroz (SSc) yaygın vaskülopati, deri ve iç organların (akciğerler, böbrekler, gastrointestinal sistem, kardiyovasküler sistem gibi) ilerleyici fibrozisi ile seyreden kronik, otoimmün romatolojik hastalıktır. SSc'li hastalarda görsel etkilenme, şekil bozuklukları, fonksiyonel kısıtlılık, organ sistem tutulumları gibi nedenlerle yaşam kalitesi olumsuz etkilenir. Yapılan çalışmalarda her bir tutuluma ilişkin ayrı ayrı ve farklı ölçeklerle değerlendirmeler yapılmıştır. Hastalık yüküne etkileri bakımından bu özelliklerin kıyaslandığı bir çalışma ise yoktur. Ülkemizde skleroderma hastalarında yaşam kalitesine ilişkin yapılmış herhangi bir çalışma mevcut değildir. Bu çalışmanın amacı“skleroderma sağlık değerlendirme ölçeği”kullanılarak SSc hastalarında hastalık özelliklerinin yaşam kalitesine etkisinin saptanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Systemic sclerosis (SSc) is a chronic, autoimmune rheumatological disease with diffuse vasculopathy and progressive fibrosis of the skin and internal organs (lungs, kidneys, gastrointestinal tract, cardiovascular system).Quality of life is adversely affected in patients with SSc due to visual impairment, deformities, functional limitations, and organ system involvements. In previous studies, evaluations of each involvement were made separately and with different scales. To our knowledge, any study comparing these characteristics in terms of their effects on disease burden does not exist. In our country, there are no studies on quality of life in patients with scleroderma. The aim of this study is to determine the effects of disease characteristics on quality of life in SSc patients by using the“scleroderma health assessment scale”and to compare them to each other.