Süt çocukluğu döneminde elektroensefalografi (EEG) çekilen hastalarda non-epileptik paroksismal olayların değerlendirilmesi
Evaluation of non-epileptic paroxysmal events with electroensefalography (EEG) in infants
  1. Tez No: 730490
  2. Yazar: HİLAL KARPUZCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET KIŞLAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç:Çalışmamızda süt çocukluğu döneminde nöbet geçirme yakınması ile çocuk nöroloji polikliniğine başvuran ve non-epileptik paroksismal olay (NEPO) düşünülerek elektroensefalografi (EEG) çekilen 1-24 ay arası hastaların demografik, klinik, laboratuvar özelliklerinideğerlendirilmekve EEG'nin tanıya olan katkısını belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Retrospektif tanımlayıcı tipteki bu çalışmada merkezimizdeki Çocuk Nöroloji Polikliniğine 1 Ocak 2015 – 31 Mart 2021 tarihleri arasında başvuran, süt çocukluğu (1-24 ay) döneminde çeşitli sebeplerle EEG çekilen hastaların dosyaları geriye dönük olarak incelenmiştir. Belirtilen tarih ve yaş grubunda olup polikliniğe başvuran toplam 5614 tane hastanın dosyası incelenmiştir.Bunlar içerisinden 1465 hastaya EEG çekimi yapıldığı belirlenmiştir.Nöbet geçirme yakınması ile başvuran ve çalışmaya dahil etme/dışlanma kriterlerini karşılayan NEPO düşünülerek EEG çekimi yapılan toplam 216 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular:Nöbet geçirme yakınması ile başvuran ve NEPO düşünülerek EEG çekimi yapılan 216 hasta bulunmaktadır. Hastaların 119'unda (%55,1) katılma nöbeti, 23'ünde (%10,6) jitterines, 20'sinde (%9,3) ürperme atağı, 12'sinde (%5,6) benign uyku miyoklonisi düşünülerek EEG çekimi yapıldığı tespit edilmiştir. Hastaların 119'u (%55,1) erkek, 97'si(%44,9) kızdır (p=0,670). Hastaların 25'inde (%11,6) anormal EEG sonuçlarıtespit edilmiştir.Toplam 16 hastaya anti-epileptik ilaç (AEİ) başlanmıştır. Sonuç:Gerçek nöbet ve NEPO klinikte sık karşılaşılan ve karıştırılabilen klinik durumlardır.AEİ başlama kararı vermeden önce gerçek nöbet ve NEPO ayırımı yapmak önemlidir. EEG çekimi NEPO ve gerçek nöbet ayrımında anlamlı bir yol göstericidir. Hastalara gereksiz incelemeler yapılmasının ve uzun süreli AEİ yan etkilerine maruz kalınmasının önlenmesi bakımından EEG yardımıyla doğru tanıya ulaşmanın önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study we aimed to evaluate the demographic, clinical and laboratory characteristics of infants between 1-24 months who applied to the pediatric neurology outpatient clinic with the complaint of seizures and underwent electroencephalography (EEG) procedure with prediagnosis of non-epileptic paroxysmal events (NEPE) and assess the contribution of EEG to the diagnosis. Materials and Methods: The files of the patients who applied to our pediatric neurology outpatient clinic between January 1, 2015- March 31, 2021 and underwent EEG for various reasons during infancy (1-24 months) were reviewed retrospectively. The files of 5614 patients who applied to our clinic between these dates and in appropriate age group reviewed. We identified 1465 of them underwent EEG procedure. 216 patients who applied with the complaint of seizure and met the criteria of the study by undergoing EEG procedure with prediagnosis of NEPE were included in the study. Results: There were 216 patients who applied with the complaint of seizure and underwent EEG procedure with prediagnosis of NEPE. EEG procedure was applied in 119 (55.1%) patients for breath-holding spells, in 23 (10.6%) patients for jitteriness, in 20 (9.3%) patients for shuddering attacks and in 12 (5.6%) patients for benign sleep myoclonus. 119 (55.1%) of the patients were male and 97 (44.9%) were female (p=0,670). Abnormal EEG results were detected in 25 (11.6%) of the patients. In 16 patients anti-epileptic drug (AED) was started. Conclusion: True seizures and NEPEs are clinical conditions that are frequently encountered and differentiation between these entities may be difficult. The differentiation between these conditions is crucial, as it will affect the decision to start an anti-epileptic drug (AED). EEG provides a significant guidance in differentiation between NEPEs and true seizures. With the findings of our study, we emphasize the importance of using EEG in diagnosis to avoid unnecessary investigations and exposure to long-term AED side effects.