Kronik obstrüktif akciğer hastalığı alevlenmesi ile hospitalize edilen hastalarda serum biyobelirteçlerinin prognostik rolü ve kor pulmonale ile ilişkisi
The prognostic role of serum biomarkers and their relationship with cor pulmonale in patients hospitalized with chronic obstructive lung disease
- Tez No: 730489
- Danışmanlar: PROF. İBRAHİM HİKMET FIRAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), hava yolu obstrüksiyonu ve parankim harabiyetinin neden olduğu kalıcı hava akımı kısıtlamasıyla karakterize kronik inflamatuar bir hastalıktır. Hastalığın doğal seyrinde ortaya çıkabilen alevlenmeler; akciğer fonksiyonlarındaki azalmayı hızlandırıp, yaşam kalitesini ve prognozu olumsuz etkiler. KOAH alevlenmelerinin erken tespiti, olumsuz klinik sonuçların önlenmesi ve daha agresif tedavi gerektiren riskli grubun belirlenmesine yardımcı olur. Bu çalışmanın amacı, hastaneye başvuru anında bakılan nötrofil/ lenfosit oranı (NLO), platelet/ lenfosit oranı (PLO), sistemik immün inflamasyon indeksi (Sİİ) ve ürik asit/ kreatinin oranının KOAH alevlenmesini öngörmede kullanılabilirliğini ve hastalık prognozuna etkisini araştırmaktır. KOAH hastalarında bir komplikasyon olarak karşımıza çıkan kor pulmonale, artmış alevlenme riski ve azalmış sağkalım ile ilişkilidir. Çalışmamızda NLO, PLO, Sİİ ve ürik asit/ kreatinin oranının KOAH'a sekonder kor pulmonalenin tahmininde kullanılabilir biyobelirteçler olup olmadığı da araştırılmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM:Çalışmaya1 Ocak 2018 -31 Ocak 2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUAM)'ne başvuran ve KOAH alevlenmesi ile yatırılan 180 hasta alındı. Ayrıca bu belirteçlerin stabil dönem KOAH hastalarındaki düzeylerini belirlemek için 80 hasta kontrol grubu olarak dahil edildi. KOAH alevlenme ve stabil dönem gruplarında başvuru anında bakılan biyobelirteçler karşılaştırıldı. Bu belirteçlerin KOAH alevlenme grubunda yatış süresince ve taburculuk sonrası 1 yıllık takipte hastalık seyrine etkisi incelendi. Kor pulmonale gelişen ve gelişmeyen gruplarda biyobelirteçler karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION:Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is a chronic inflammatory disease characterized by persistent airflow limitation caused by airway obstruction and parenchymal destruction. Exacerbations that may occur in the natural course of the disease accelerate the decrease in lung functions and adversely affects the quality of life and prognosis. Early detection of COPD exacerbations helps to prevent adverse clinical outcomes and identify the risk group that requires more aggressive treatment. The aim of this study is to investigate the usability of the neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), platelet/lymphocyte ratio (PLR), systemic immune inflammation index (SII) and uric acid/creatinine ratio in predicting COPD exacerbation and their effects on disease prognosis at the time of hospital admission. Cor pulmonale, which is a complication in COPD patients, is associated with an increased risk of exacerbations and reduced survival. In our study, it was investigated whether NLR, PLR, SII and uric acid/creatinine ratio could be used as biomarkers in the prediction of cor pulmonale secondary to COPD. MATERIAL and METHODS:180 patients admitted to Health Sciences University Dışkapı Yıldırım Beyazıt Health Application and Research Center (SUAM) between 01 January 2018 to 31 January 2021 and hospitalized with COPD exacerbation were included in the study. In addition, 80 patients were included as a control group to determine the levels of these markers in stable COPD patients. Biomarkers measured at admission in COPD exacerbation and stable phase groups were compared. The effects of these markers on the course of the disease in the COPD exacerbation group in hospitalization and at 1-year follow-up after discharge were examined. Biomarkers were compared in groups that developed cor pulmonale and those that did not.