Pelvis tümörlerinde internal hemipelvektomi sonrası masif hemipelvis allogreft ile rekonstrüksiyonun onkolojik ve fonksiyonel sonuçları
- Tez No: 730510
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDİİ ŞAFAK GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kemik pelvisteki defektlerin rekonstrüksiyonları ortopedik cerrahinin en kompleks konularından biridir. Günümüzde preoperatif adjuvan tedavilerin, görüntüleme yöntemlerinin, cerrahi tekniklerin gelişmesiyle pelvik sarkomlarda ekstremite koruyucu cerrahi mümkün olmaktadır. Amaç: Bu çalışmada, pelvik tümör nedeniyle internal hemipelvektomi sonrası taze donmuş masif pelvik allogreftle rekonstrüksiyon yaparak cerrahi olarak tedavi ettiğimiz hastalarda retrospektif şekilde hasta ve implant sağ kalımının, fonksiyonel sonuçların ve cerrahi morbiditenin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: 2010'dan 2014'e kadar Dr.Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde 18 hastaya pelvik tümör rezeksiyonu sonrası masif taze donmuş allogreftle rekonstrüksiyon yapıldı. Hastaların 11'i erkek (%61), 7'si kadındı (%39). Ortalama yaşları 36.5 (10 - 53) idi. Ortalama takip süresi 16.1 aydı (2 – 46 ay). 18 hastanın 14'ü primer malign histopatolojik tanıya sahipti. 3 hasta dışında tamamında rezeksiyon asetabular bölgeyi (tip II) kapsamaktaydı. Bulgular: Hastaların son takibi baz alındığında, 11 vaka hastalıksız takip edildi, 1 hastada lokal nüks mevcut olup, 6 hasta metastaz ve diğer nedenler sebebiyle hayatını kaybetti. Hastalarımızdan 11'inde çeşitli komplikasyonlar görülürken 7 hastamızda hiç komplikasyon görülmedi. Hastalarımızın hiçbirinde allogreftte lizis veya kırık görülmedi. Komplikasyonlardan lokal nüks 2 vakada (%11), kalça dislokasyonu 2 vakada (%11), yüzeyel enfeksiyon 3 vakada (%16), derin enfeksiyon 6 vakada(%33), kaynamama 1 vakada (%5), sinir arazı 2 vakada (%11) ve asetabular kompenentte gevşeme 2 vakada (%11) görüldü. Komplikasyonlar nedeniyle 11 hasta, 3'ü rekonstrüksiyon revizyonu olmak üzere 17 ek operasyon geçirdi. Ortalama operasyon sayısı komplikasyon gelişen hasta başına 1.9'du. Yaşayan 12 hastamızdan postop 4. ayını geçerek fonksiyonel değerlendirilmeye alınan 10 hastanın; 5'i yardımcı destek cihaz olmadan yürüyebilmekte, 4 hasta daha az aksadıkları için sürekli tek koltuk değneği ile mobilize olmakta, nüks gelişen ve düşük ayağı olan 1 hastamız desteksiz yürüyememektedir. Tüm hastaların MSTS fonksiyonel skor ortalaması %58 olarak hesaplandı. Sonuç: Pelvik rezeksiyonların tamamına özgü olan yüksek komplikasyon oranlarına rağmen, diğer rekonstrüksiyon seçenekleriyle kıyaslandığında masif allogreftle rekonstrüksiyon geçerli bir yöntemdir. Fakat endikasyonları ve komplikasyonları iyi bilinmeli, hastalar özenle seçilmelidir.
Özet (Çeviri)
Reconstruction of defects after pelvic resection is one of the most complicated and challenging issue in orthopedics tumor surgery. With improvements in diagnostic imaging and multimodality treatment including radiation and chemotherapy, limb salvage resection as opposed to amputation represents a reliable surgical option. Purpose: The purpose of this report was to retrospectively review a series treated with pelvic tumour resection and fresh frozen massive allograft reconstruction, and determine survival of patients and implants, functional results and morbidity of surgical technique. Material and Methods: From 2010 to 2014, 18 patients underwent pelvic tumour resection and fresh frozen massive allograft reconstruction in Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Education and Research Hospital. There were 11 men (%61) and 9 women (%39) with the mean age of 36.5 years (range, 10–53) at the time of index surgery. Mean duration of follow-up was 16.1 months. 14 patients had a primary malignant tumour. The resection involved the acetabular area (type II) in all but three patients. Results: At the time of our last evaluation, 11 patients were alive and free of disease. One patient was alive with a local recurrence and 6 patients had died of metastatic disease and some other causes. Several complications were seen in 11 patients, although 7 patients had no complication. 2 patients (%11) had a local recurrence. Neurological deficits were present in 2 patients (%11), and 3 had a transient superficial infection (%16) and 6 had deep infection (%33). Hip dislocation occured in 2 patients (%11). Nonunion was observed 1 of the 15 allografts that could be evaluated (%5).Neither graft fracture nor lysis was observed. 11 patients underwent surgical revision, with 3 of these revisions related to the reconstruction. Revision surgery mean was 1.9 for patients that complicated. Of the 10 patients that were alive and passed postoperative fourth months, 5 of them walked without any assistive device, 4 of them had normal function with no or only a slight limp with the asistance of one cructh. The patient who had recurrence and sciatic palsy was unable to walk without support. The average Musculoskeletal Tumor Society score at the time of the latest follow-up was 58%of the maximal possible score. Conclusion: Fresh frozen massive pelvic allografts represent a valid option for reconstruction after resection of pelvic tumours, but due to the associated morbidity, patients should be carefully selected.