Pelvis ışınlamalarında (mesane, prostat, korpus, serviks tümörlerinde) simulatör filmlerinin, set-up portal filmleri ile karşılaştırılarak doğruluğunun araştırılması
The Verification of accuracy with compare set-up portal films by simulator films (bladder, prostate, corpus, cervix tumors) to pelvic irradiations
- Tez No: 48270
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİN DARENDELİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Üroloji, Radiology and Nuclear Medicine, Urology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
-29- ÖZET Bu çalışmada pelvis bölgesi ışınlanan mesane, prostat, korpus, serviks hastasın dan oluşan toplam 43 hastadan (45 tedavi alanı) tedavileri sırasında AP pozisyonunda alınan port filmleri île simulasyon filmleri karşılaşünlmışür. Port filmlerle yapılan incelemelerde 10 mm 'den fazla set-up hata oram paramet relere göre, sap at %31, sap a2 %60, sap b %62, sap ct %4, sap C2 %2, sap d %2, sap e %40, sap f %17 olarak bulunmuştur. 20 mm'den fazla hata oram ise merkezin aşağı kayması (sap b) için %44 olarak bulunmuştur. Kaim hastalarda merkezin simfis-pubise sapmasının (sap b) daha fazla olduğu saptanmıştır (p< 0.001). Bütün hastalarda sola kayma daha fazla bulunmuştur ( %58 ). Sonuç olarak hastaların tedavi alan yerleşimine (set-up) bağlı hatalarm olduğunu bu hatalarm port filmleri ile saptanarak azaltılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-30' SUMMARY In this study, films taken in simulation were compared with the films taken begining of treatment (port films) in the total 43 patient (45 treatment field) with bladder, prostate, corpus and cervix disease treated by pelvic region of AP position. The mislocalisation rates in set-ups were found to be sap aj %3 1, sap a2 %60, sap b %62, sap ci %4, sap c2 %2, sap d %2, sap e %40, and sap f %17 field shifts of 10 mm or more for parameters in port films. The symphysis pubis of central shifts were found to be %44 for field shifts of 20 mm or more. The symphysis pubis of central shifts were increased in patients thick (p< 0.001). The left shifts were found in a larger number of patients. As a conlusion, it is verified mistakes can be made related with the treatment field placement but this mistakes can be corrected as using the port films.